Kraj

Tragedia w Chorwacji. Policja ustaliła nowe fakty

Rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji Mariusz Ciarka przekazał nowe informacje dotyczące tragicznego wypadku polskiego autokaru w Chorwacji. Policja ustaliła m.in. pełną listę osób, które podróżowały autokarem.

„Ustaliliśmy dane przewoźnika, organizatora i pełną listę osób, które wyjeżdżały z Polski do Chorwacji” – poinformował Ciarka. Dodał, że te dane zostały przekazane stronie chorwackiej. Przekazał również, że ranni Polacy przebywają już w pięciu szpitalach na terytorium Chorwacji.

Polska Policja poinformowała już wcześniej, że funkcjonariusze na co dzień pełniący służbę w Chorwacji, zostali oddelegowani do wsparcia miejscowych służb. „Polscy policjanci pełniący służbę w Chorwacji zostali skierowani do pomocy służbom chorwackim. Policjanci polscy z Rijeki są na miejscu tragedii, a pełniący służbę w okolicach Zagrzebia skierowani zostali do szpitali, w których umieszczono rannych” – przekazała polska policja w specjalnym komunikacie.

Rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji przekazał, że polscy funkcjonariusze rozmawiają z poszkodowanymi, których stan na to pozwala. „Pamiętajmy, że najważniejsze jest udzielenie pomocy lekarskiej. Możemy prowadzić rozmowy tylko z tymi osobami, których stan na to pozwala. Takie rozmowy już są prowadzone przynajmniej w tych szpitalach, do których zostali dowiezieni poszkodowani najszybciej z miejsca zdarzenia” – powiedział Ciarka.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że ambasada RP w Zagrzebiu uruchomiła infolinię + 385 148 99 414, pod którą członkowie rodzin ofiar wypadku autokaru w Chorwacji mogą uzyskać informacje.

Do wypadku doszło ok. godz. 5.40 na autostradzie A4, w położonym na północ od Zagrzebia regionie varażdińskim, między miejscowościami Jarek Bisaszki i Podvorec. Jadący w kierunku Zagrzebia autobus zjechał z drogi i wpadł do rowu przy autostradzie.

Chorwacka telewizja publiczna HRT podała, że najbardziej prawdopodobną przyczyną wypadku było zaśnięcie kierowcy.

Rzecznik polskiego MSZ Łukasz Jasina poinformował, że wszystkie ofiary wypadku to polscy obywatele. Premier Mateusz Morawiecki dodał, że byli to pielgrzymi, zmierzający do sanktuarium Medjugorje w Bośni i Hercegowinie.

W wyniku tego tragicznego wypadku zginęło 12 osób, a 32 zostały ranne, z których 19 jest w ciężkim stanie.

Źródło: stefczyk.info/na podst.dorzeczy Autor: MS
Fot. PAP

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij