Świat

Chiny rozpoczęły manewry wokół Tajwanu

Chiny poinformowały o rozpoczęciu ogromnych ćwiczeń wojskowych wokół Tajwanu. Są reakcją na wizytę spiker Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi.

Niedawna wizyta spiker wyjątkowo oburzyła chińskich komunistów. Uznali, że łamię zasadę „Jednych Chin”, którą mają przestrzegać Amerykanie. W odpowiedzi Chińczycy zorganizowali wielkie ćwiczenia wojskowe na wodach wokół Tajwanu.

Chińska agencja prasowa Xinhua poinformowała, że ćwiczenia są łączoną operacją, która skupia się na blokadach morskich, atakach na cele morskie i naziemne i kontrolą przestrzeni powietrznej. Trwają równocześnie w sześciu miejscach wokół Tajwanu. Mają skończyć się w niedzielę.

W odpowiedzi władze Tajwanu zorganizowały ćwiczenia obrony cywilnej i postawiły siły zbrojne w stan gotowości. Rząd stwierdził, że chińskie ćwiczenia naruszają przepisy ONZ i naruszają terytorium Tajwanu, a także są zagrożeniem dla wolności nawigacji. Rząd Tajwanu stwierdził, że zorganizowanie ćwiczeń z ostrą amunicją na ruchliwych szlakach morskich i powietrznych jest „nieodpowiedzialnym i nielegalnym zachowaniem”.

Źródło: Stefczyk.info na podst. AP Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij