Gospodarka

Polska jednak nie dostanie pieniędzy z KPO? Politico nie ma wątpliwości

Europejski oddział portalu Politico twierdzi, że Polska najprawdopodobniej nie dostanie pieniędzy z KPO. Ich zdaniem rząd PiSu nie chce się bowiem zgodzić na „kompromis”.

Warunkiem otrzymania 35 miliardów euro z funduszy, które miały pomóc UE wstać gospodarczo po pandemii, było spełnienie przez Polskę tzw. kamieni milowych dotyczących tzw. praworządności. W połowie lipca rząd przyjął ustawę, która zgodnie z żądaniami KE likwidowała Izbę Dyscyplinarną. Szefowa KE Ursula von der Leyen powiedziała jednak Dziennikowi Gazecie Prawnej, że to za mało. „Polska musi spełnić swoje obietnice reform systemu środków dyscyplinarnych” – stwierdziła.

Zdaniem Politico rząd nie chce jednak iść na dalsze ustępstwa przed KE. Portal przypomina, że we wtorek Paweł Szrot, szef gabinetu prezydenta Dudy powiedział, że „prezydent już powiedział, że skończył swoją aktywność w tym temacie”, ustawa została przyjęta i przekazana unijnym instytucjom. Podkreślił, że w tym sporze obie strony muszą pójść na kompromis.

Jacek Kucharczyk z think-tanku Instytut Spraw Publicznych zauważył, że cała sytuacja jest trudna dla PiSu. Pandemia i wojna na Ukrainie sprawiły, że publiczne finanse są w trudnej sytuacji, i pieniądze z KPO bardzo by się przydały, co pomogłoby w następnych wyborach. Z drugiej strony wycofanie się z tych reform spowodowałoby utratę wiarygodności wśród żelaznego elektoratu. „Partia musiałaby przyznać porażkę planu, który wprowadzała od 2015 roku” – zauważył. Jego zdaniem twarda postawa KE zaskoczyła rząd. Uważa, że ten liczył, że symbolicznie cofnie reformy, a Brukseli to wystarczy, ale KE dostała się pod taką presję, że utwardziła swoją pozycję. Nie wymienia kto wywiera na nią tę presję, ale nietrudno się tego domyślić.

Jego zdaniem Warszawa bierze teraz Brukselę na przetrzymanie, licząc na to, że Komisja się podda i jednak wypłaci te pieniądze. Jak zauważył Politico Warszawa miała złożyć formalny wniosek o wypłacenie pieniędzy już w lipcu, ale nadal tego nie zrobiła. Ministerstwo Funduszy Rozwoju i Polityki Regionalnej powiedziało portalowi, że pierwszy wniosek, obejmujący okres od lutego 2020 do 30 czerwca 2022, złoży w czwartym kwartale tego roku.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Politico Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij