Świat

Po 39 latach w Szwajcarii ponownie wykryto przypadek błonicy. Ponad 170 osób na kwarantannie

Ostatni przypadek błonicy w Szwajcarii odnotowano 39 lat temu. Teraz lekarze wykryli dwa nowe przypadki tej choroby zakaźnej występującej najczęściej u dzieci. Lokalne media przypominają, że w przeszłości chorobę zwalczono dzięki masowym szczepieniom.

Chorobę zdiagnozowano u dwóch osób przebywających w Federalnym Centrum Azylowym w Bernie. Lekarze nie wykluczają, że przypadków błonicy może być więcej. Aktualnie analizowane są próbki pozyskane od czterech kolejnych osób.

Szwajcarskie służby sanitarne zareagowały na ponowne pojawienie się błonicy i objęły kwarantanną pozostałe osoby przebywające w Centrum Azylowym. Mimo że wyniki badań czterech osób nie są jeszcze znane, w izolacji przebywa już 175 osób.

„Ludzie wiedzą, że błonica może być poważną, śmiertelną chorobą” – powiedział rzecznik federalnego Sekretariatu Stanu ds. Migracji (SEM) Samuel Wyss. Z kolei władze ośrodka zapewniły, że podopieczni poddawani są testom i wszyscy przyjmują szczepionki.

Błonica jest chorobą zakaźną, wywoływaną przez bakterię maczugowiec błonicy. Do organizmu może dostać się przez nos lub jamę ustną i atakuje błony śluzowe górnych dróg oddechowych. Może również objąć spojówki, ucho środkowe lub błony śluzowe narządów płciowych.

Dostanie się do krwioobiegu toksyny produkowanej przez bakterię, może doprowadzić do uszkodzenia narządów wewnętrznych oraz ośrodkowego układu nerwowego. Nieleczona lub niewłaściwie leczona błonica, prowadzi do trwałych uszkodzeń, a w najgorszym wypadku może zakończyć się śmiercią.

Ostatni przypadek błonicy odnotowano w Szwajcarii w 1983 roku. Jak przypominają lokalne media, zwalczenie tej choroby umożliwiły masowe szczepienia.

Źródło: stefczyk.info/na podst.wp Autor: MS
Fot. pixabay

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij