Świat

Łukaszenka znowu szokuje. Tym razem złożył Polakom propozycję

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka już kilkukrotnie wypowiadał się na temat Polski. Za każdym razem, jego słowa budziły kontrowersję. Nie inaczej jest teraz, gdy zaprosił Polaków do swojego kraju i zaproponowała, że z radością i w przyspieszonym tempie otrzymają białoruskie obywatelstwo.

Od początku kryzysu na polsko-białoruskiej granicy, nasze stosunki z sąsiadem zaczęły się pogarszać. Kolejnym wydarzeniem, które jeszcze bardziej popsuło te relacje, był atak Rosji na Ukrainę i postawa Białorusi, która poparła reżim Putina. W białoruskiej telewizji emitowane są materiały, mające na celu skrytykowanie Polski oraz pokazanie rzekomego dobrobytu w ich kraju.

Białoruskim dziennikarzom wtóruje prezydent Łukaszenka, którego wypowiedzi nawiązujące do Polaków, były niejednokrotnie sprzeczne z rzeczywistością.

Po opowieściach o Polakach uciekających na Białoruś za kaszą i solą, Łukaszenka wyszedł z propozycją przyspieszonego nadawania obywatelstwa mieszkańcom kraju nad Wisłą.

Od niedawna uruchomiono ruch bezwizowy na Białoruskiej granicy z Polską, Litwą i Łotwą. Podczas wizyty roboczej w rejonie miadziolskim, która miała miejsce 2 sierpnia, Aleksander Łukaszenka mówił o Polakach przekraczających białoruską granicę.

„Sąsiedzi z Litwy, Łotwy, Polski przyjeżdżają tu i chcą coś kupić. Niech sobie kupią. To już zostało przetworzone i handel coś na tym zarobi. W pobliżu mieszkają ludzie, którzy przypominają Polakom, że nie są agresywni. Że są chętni do pomocy w potrzebie. Wtedy nie będą wobec nas wojowniczo nastawieni. To ważne – mówił podczas wizyty białoruski przywódca, którego cytuje portal Biełsat.

Jeden z obecnych na spotkaniu dziennikarzy zapytał prezydenta czy możliwe jest wprowadzenie urposzczonego trybu nadawania białoruskiego obywatelstwa Polakom, Litwinom i Łotyszom. Wówczas Łukaszenka odpowiedział, że taki dokument jest już na biurku. „Nie będzie żadnych opóźnień. Specjalistów, którzy zechcą żyć i pracować na Białorusi z radością powitamy” – przekazał.

„Deputowani mieli na uwadze, by nie powodować biurokracji, by było szybko. A mechanizm, który mamy… Prawdopodobnie nie ma czegoś takiego na świecie. Jesteśmy na to gotowi. Zrobimy wszystko, aby przyjąć do naszej białoruskiej rodziny najbardziej porządnych i życzliwych sąsiadów. I to nie tylko sąsiadów. Każdy, kto chce tu pracować, żyć po białorusku, drzwi są otwarte – dodał Łukaszenka.

Źródło: stefczyk.info/na podst.o2.pl Autor: MS
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij