Świat

Kazachstan walczy z putinowską propagandą. Małżeństwo skazane za prorosyjskie hasła

Małżeństwo z miasta Pietropawłowsk (po kazachsku – Petropawł) w północnym Kazachstanie zostało skazane na pięć lat pozbawienia wolności za nawoływanie w mediach społecznościowych do przyłączenia ich rodzinnego regionu do Rosji – poinformowało w środę Radio Azattyk, kazachska filia Radia Wolna Europa.

Separatystyczne hasła były rozpowszechniane w grudniu 2021 roku. Sąd w Pietropawłowsku wydał wyrok pod koniec maja, a zatem ponad trzy miesiące po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę – podało Radio Azattyk.

W poniedziałek wieczorem były premier Rosji Dmitrij Miedwiediew nazwał w swoich mediach społecznościowych Kazachstan “sztucznym państwem” i “byłymi rosyjskimi terytoriami”. “Nie będzie porządku, dopóki (znowu) nie przyjdą tam Rosjanie” – miał napisać polityk. Później Miedwiediew usunął swoje komentarze, tłumacząc, że jego konta zostały zaatakowane przez hakerów.

Obwód północnokazachstański, którego stolicą jest Pietropawłowsk, a także kilka innych prowincji na północy kraju – to tereny charakteryzujące się liczebną przewagą etnicznych Rosjan i ludności rosyjskojęzycznej. Według danych z 2019 roku, Rosjanie stanowili wówczas około 50 proc. mieszkańców regionu północnokazachstańskiego, natomiast Kazachowie tylko 35 proc.

Choć Kazachstan jest jednym z najbliższych sojuszników Rosji, a także członkiem głównych prorosyjskich struktur integracyjnych – Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej, Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB) oraz Szanghajskiej Organizacji Współpracy – to od czasu rozpoczęcia przez Moskwę inwazji na Ukrainę jego władze dystansują się od polityki prowadzonej przez reżim Władimira Putina.

Prezydent Kasym-Żomart Tokajew zapowiedział, że nie zamierza uznawać niepodległości separatystycznych republik w ukraińskim Donbasie. Przywódca Kazachstanu powołał się na wcześniejsze decyzje władz tego państwa, które nie uznały zarówno niepodległości Abchazji i Osetii Południowej, jak też m.in. Kosowa.

W czerwcu Tokajew odmówił przyjęcia od Putina Orderu Aleksandra Newskiego – jednego z najwyższych rosyjskich odznaczeń państwowych. W połowie lipca prezydent polecił rządowi stworzenie dogodnych warunków, by zagraniczne firmy, które wycofały się z rosyjskiego rynku, przeniosły swą działalność do Kazachstanu.

Źródło: PAP Autor: szm/ mal/
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij