Gospodarka

Pierwszy okręt z ukraińską kukurydzą opuścił port w Odessie

W poniedziałek pierwszy statek z ukraińską żywnością opuścił port w Odessie. Zawiezie 26 tysięcy ton kukurydzy do Libanu.

Tureckie Ministerstwo Obrony poinformowało, że pływający pod banderą Sierra Leone statek Razoni opuścił w poniedziałek rano port w Odessie. Dane z jego systemu automatycznej identyfikacji pokazują, że w poniedziałek rano wyszedł z portu w towarzystwie holownika. We wtorek ma dotrzeć do Stambułu, gdzie zostanie poddany inspekcji.

Po inspekcji Razoni popłynie do portu w Libanie. Państwo to jest pogrążone w kryzysie finansowym, który pogorszyła jeszcze bardziej gigantyczna eksplozja, do jakiej doszło dwa lata temu w porcie w Bejrucie. Zdaniem Banku Światowego to najgorszy kryzys finansowy od 150 lat.

Aleksander Kubrakow, minister infrastruktury Ukrainy, powiedział, że „dzisiaj, Ukraina razem z partnerami stawia kolejny krok w stronę powstrzymania światowego głodu”. Powiedział także, że odblokowanie portu w Odessie pomoże także jego państwu. Zauważył, że dzięki temu Ukraina, jeden z najważniejszych eksporterów żywności na świecie, zarobi co najmniej miliard dolarów, a jej sektor rolniczy będzie mógł zacząć planowanie na przyszły rok.

Źródło: Stefczyk.info na podst. AP Autor: WM
Fot. Sekator85, CC BY-SA 3.0

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij