Gospodarka

Wiceminister Aktywów Państwowych: “Politycy opozycji przeciwko rozwojowi ziemi elbląskiej”

Trwają ostatnie roboty przy budowie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, a zaawansowanie prac zbliża się do 98 proc., o czym poinformował Urząd Morski w Gdyni. Oficjalne otwarcie kanału, który jest jedną z najważniejszych inwestycji geopolitycznych realizowanych w ostatnich latach przez Polskę, ma nastąpić 17 września. Jednocześnie, jak pisze w mediach społecznościowych wiceminister Aktywów Państwowych Andrzej Śliwka, podejmowane są próby dyskredytowania tej arcyważnej dla Polski inwestycji. 

Władze Elbląga i parlamentarzyści PO, PSL i Lewicy nie zgadzają się, by rząd przejął port komunalny w Elblągu, który ma być beneficjentem kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Wskazują też, że pogłębienie 900 metrowego odcinka toru wodnego do nabrzeża portu musi sfinansować Skarb Państwa.

W ubiegłym tygodniu wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk poinformował na Twitterze, że spotkał się z wiceministrem aktywów państwowych Andrzejem Śliwką w sprawie przyszłości Portu Elbląg. “Wypracowaliśmy wspólne rozwiązanie w ramach procesu inwestycyjnego, niebawem rozpoczniemy negocjacje z właścicielem portu, a więc Prezydentem Miasta Elbląg” – napisał Gróbarczyk.

W poniedziałek w Elblągu konferencję zwołał senator PO Jerzy Wcisła. Zaprosił dziennikarzy na krótki rejs, by zobaczyli – jak mówił – gdzie kończy się inwestycja rządowa pod nazwą przekop Mierzei Wiślanej czyli na 900 metrów od portu. Aby duże statki mogły wpływać do portu w Elblągu należy pogłębić tor wodny na rzece Elbląg, ponieważ obecnie jest on za płytki.

Prezydent Elbląga Witold Wróblewski podkreślił, że “pogłębienie ostatnich 900 metrów toru wodnego musi wykonać Skarb Państwa, ponieważ rzeka Elbląg należy do Skarbu Państwa”. Według niego, nieporozumieniem jest oczekiwanie ze strony inwestora i rządu, że pogłębienie ostatnich 900 metrów toru wodnego sfinansuje samorząd elbląski.

Do argumentów polityków opozycji odniósł się wiceminister Aktywów Państwowych Andrzej Śliwka:

– Politycy opozycji przeciwko rozwojowi ziemi ebląskiej Minęły już 3 tygodnie od konferencji w sprawie rozwoju Portu Morskiego w Elblągu, którą zorganizowałem razem z posłem Leonard Krasulski. W naszej ocenie utworzenie IV portu RP🇵🇱 w Elblągu zagwarantuje jego rozwój poprzez: – nadanie mu statusu portu o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej; – zapewnienie większościowego udziału Skarbu Państwa. Dzięki temu, rozwój portu przyspieszy, co przyniesie wymierne korzyści dla Elbląga i jego mieszkańców. IV port w Elblągu będzie szansą na: – ożywienie gospodarcze całego regionu; – nowe miejsca pracy, wykreowane nie tylko poprzez usługi i turystykę, ale także w wyniku współpracy z przemysłem prywatnym i spółkami Skarbu Państwa – pisze Śliwka w mediach społecznościowych.

Polityk przypomina, że elbląski port wymaga przeprowadzenia znaczących inwestycji, na które według włodarzy miasta nie ma środków w budżecie miejskim, ale to jest niezbędna inwestycja do rozwoju regionu:

– Do pełnego wykorzystania potencjału konieczne jest: – pogłębienie toru wodnego; – rozbudowanie infrastruktury w porcie i w okolicy. Niestety politycy PO, PSL i Lewicy pod przywództwem Jerzego „nie chcę rozwoju Elbląga” Wcisły torpedują zaangażowanie finansowe rządu w port, czego dali wyraz na poniedziałkowej konferencji, używając przy tym kłamstw i półprawd – zauważa Śliwka.

– Z zażenowaniem wysłuchałem wystąpienia, a raczej odczytu z kartki Jerzego Wcisły, w którym wszelkimi siłami próbował wmówić, że rząd PiS chce odebrać, ba, ukraść port Elblągowi. Duża buta i arogancja przemawiała przez polityka Platformy Obywatelskiej, wszyscy przecież pamiętamy doskonale, jak już raz ta buta i arogancja doprowadziła do odwołania go z funkcji radnego i przewodniczego Rady Miasta. A jego przyjaciela i patrona politycznego Grzegorza Nowaczyka z funkcji Prezydenta Elbląga – komentuje polityk.

Wiceminister przypomina także, że wbrew sugestiom opozycji konstruktywne rozwiązanie dotyczące rozbudowy portu w Elblągu zostało zaproponowane przez Skarb Państwa:

– Wbrew temu co mówi opozycja, zaproponowaliśmy bardzo konstruktywne rozwiązanie polegające na tym, aby Skarb Państwa w celu rozbudowy i rozwoju portu zaangażował się finansowo i kapitałowo w spółkę. Zależy nam, by ściągnąć kolejne pieniądze do Elbląga. Dokładnie o to nam chodzi! I dokładnie to nas powinno jednoczyć – pisze Śliwka.

Źródło: Stefczyk.info Autor: red
Fot. red

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij