Rozrywka

W Ukrainie czy na Ukrainie? Rada Języka Polskiego wydała opinię

Która forma jest poprawna „w Ukrainie”, czy „na Ukrainie”? Z pomocą przychodzi Rada Języka Polskiego, która wydała opinię w tej sprawie. Zachęcono w niej do szerokiego stosowania składni „w Ukrainie” oraz „do Ukrainy”. Dodano również, że nie uznaje się sformułowania z przyimkiem „na” za jedyne poprawne.

Kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę wojny była szeroko omawiana i relacjonowana w przestrzeni medialnej i internetowej. Przy tej okazji coraz popularniejsze staje się stosowanie przyimków „w” i „do” w kontekście zaatakowanego kraju. W konfrontacji z powszechnie stosowaną formułą „na Ukrainę”, wywołało to dyskusję co do poprawności tych składni.

Niejasności rozwiała Rada Języka Polskiego, która odniosła się do tego tematu. W wydanej opinii podkreślono, że „w obliczu wojny w Ukrainie do Rady oraz do jej członków napływają wciąż pytania i wnioski w sprawie właściwego użycia przyimków z nazwą Ukraina”.

Wyjaśniono, że zwyczaj stosowania przyimków „na” oraz „do” w odniesieniu do nazw bezpośrednich i pośrednich sąsiadów ukształtował się, gdy granice państw były zupełnie inne. Podkreślono także, że „stanowi on relikt dawnej rzeczywistości, nie jest zaś przejawem kwestionowania suwerenności”.

Członkowie Rady zauważają, że od kilku lat składnia „do Ukrainy/Białorusi” oraz „w Ukrainie/Białorusi” wyraźnie zwiększa frekwencję w polszczyźnie. Zdaniem RJP wpłynęły na to rewolucje w obu krajach i agresja na Ukrainę.

Eksperci oceniają, że w przypadku Ukrainy, jest jeszcze więcej językowych argumentów za konstrukcjami z przyimkami „w” i „do”.

„Oficjalna nazwa tego państwa nie zawiera słowa republika ani innego – brzmi po prostu Ukraina. Nie możemy więc wybrać wersji bardziej oficjalnej i łączyć przyimka w ze słowem republika, tak jak to robimy z nazwami innych państw (por. oficjalne: w Republice Białorusi/Republice Litewskiej), gdyż taka wersja nie istnieje” – czytamy w opinii.

Językoznawcy przypomnieli, że znaczenie ma również to, jak poszczególne wyrażenie odbierają osoby, których ono dotyczy.

„Biorąc pod uwagę szczególną sytuację i szczególne odczucia naszych ukraińskich przyjaciół, którzy wyrażenia na Ukrainiena Ukrainę często odbierają jako przejaw traktowania ich państwa jako niesuwerennego, Rada Języka Polskiego zachęca do szerokiego stosowania składni w Ukrainie i do Ukrainy i nie uznaje składni z na za jedyną poprawną (jak można przeczytać w drukowanych wydawnictwach poprawnościowych)” – wyjaśnia RJP.

„Choć oba typy połączeń (zarówno do Ukrainy / w Ukrainie, jak i na Ukrainę / na Ukrainie) są poprawne, to zachęcamy, by posługiwać się (szczególnie w tekstach oficjalnych) konstrukcjami pierwszego typu” – podsumowują specjaliści.

Źródło: stefczyk.info/na podst.rjp Autor: MS
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij