Świat

W Niemczech skazano 101-letniego, byłego strażnika obozu koncentracyjnego Sachsenhausen na 5 lat więzienia

Pochodzący z Litwy 101-letni były strażnik w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Sachsenhausen został skazany przez sąd w Brandenburgii na karę pięciu lat pozbawienia wolności za współudział w zamordowaniu tysięcy więźniów – poinformowała we wtorek agencja dpa.

Mężczyzna do końca zaprzeczał zarzutom. Wyrok sądu odpowiada żądaniom prokuratury.Proces rozpoczął się w październiku ubiegłego roku i był kilkakrotnie przerywany ze względu na stan zdrowia oskarżonego – przekazano w komunikacie dpa.

Josef S. był oskarżony o pomoc w rozstrzeliwaniu jeńców wojennych i mordowaniu więźniów przy użyciu gazu trującego Cyklon B. W sumie odpowiadał przed wymiarem sprawiedliwości za 3518 ofiary obozu zagłady Sachsenhausen.

Zarzut brzmiał: “pomocnictwo w zabijaniu więźniów poprzez tworzenie i utrzymywanie warunków nieprzyjaznych dla życia”. Miał przyczynić się do śmierci więźniów z powodu chorób, głody, pracy przymusowej oraz systematycznej eksterminacji.

 

Źródło: (PAP) Autor: szm/ tebe/
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij