Świat

Rosyjska zbrodnia w Krzemieńczuku może być rozpatrywana przez trybunał w Hadze. “To ludobójstwo”

Osoby odpowiedzialne za rosyjski atak na centrum handlowe w Krzemieńczuku mogą być sądzone przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze, dlatego okoliczności tej zbrodni należy udokumentować z punktu widzenia prawa międzynarodowego – oceniła we wtorek prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa.

“Do Krzemieńczuka przyjechali eksperci z krajów trzecich, którzy już byli obecni na Ukrainie i mają doświadczenie we współpracy z naszymi funkcjonariuszami i śledczymi. (…) Musimy natychmiast przyjąć standardy międzynarodowego prawa humanitarnego. Jest to trudne, nie jesteśmy do tego przyzwyczajeni, mimo że od ośmiu lat znajdujemy się w stanie wojny. Należy jednak działać w ten sposób, ponieważ jest możliwe, że sprawa ta będzie rozpatrywana w Hadze” – zadeklarowała Wenediktowa, cytowana przez agencję UNIAN.

W ocenie prokurator generalnej należy zebrać dowody, które byłyby “wystarczające dla każdego sądu”. Wenediktowa zapowiedziała, że pod uwagę zostaną wzięte dwa aspekty – doprowadzenie do skazania rosyjskich zbrodniarzy i ukaranie osób zarządzających supermarketem w Krzemieńczuku, winnych ewentualnego zaniedbania procedur bezpieczeństwa.

Wcześniej we wtorek wiceszef biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko poinformował, że liczba ofiar poniedziałkowego ataku rakietowego na centrum handlowe wzrosła do ponad 20. “Już wiadomo o ponad 20 zabitych i 59 rannych, z których 25 hospitalizowano” – powiedział polityk, cytowany przez agencję Ukrinform.

Na miejscu ostrzału trwa akcja poszukiwawcza. Minister spraw wewnętrznych Denys Monastyrski zapowiedział, że prace będą prawdopodobnie trwać do środy rano.

Żaryn: Rosja kontynuuje ludobójstwo Ukraińców

Rosja kontynuuje ludobójstwo Ukraińców – ocenił we wtorek na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn we wtorek za pośrednictwem mediów społecznościowych ocenił działania Rosji na Ukrainie.

Jak zaznaczył, rosyjska inwazja przeciwko Ukrainie koncentruje się na wschodzie kraju, jednak ataki rakietowe są prowadzone na całym terytorium Ukrainy.

Żaryn podkreśla, że Rosja prowadzi wojnę przeciwko narodowi, siejąc terror i masowo mordując cywili. “Rosja kontynuuje ludobójstwo Ukraińców” – spuentował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

Inwazja Rosji na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku. Wtorek to 125. dzień tej wojny.(PAP)

Źródło: Autor:
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij