Gospodarka

Właściciele stacji benzynowych żalą się, że paliwo jest w Polsce… zbyt tanie. Obajtek zaskoczył branżę

Obniżka paliwa przez PKN Orlen do dobra wiadomość dla kierowców i… nienajlepsza dla właścicieli stacji benzynowych, którzy narzekają w mediach, że będą musieli obniżyć ceny. 

– Daniel Obajtek zaskoczył zarówno kierowców, jak i branżę paliwową. Ci pierwsi się cieszą, w końcu muszą tylko zainstalować aplikację, żeby tankować dużo taniej. Co innego właściciele stacji. Teraz muszą zareagować na ruch Orlenu, ale nie wiedzą, czy będą w stanie – czytamy w tekście opublikowanym na portalu Business Insider.

Przypomnijmy, jak informowaliśmy 24 czerwca br., PKN Orlen do końca wakacji wprowadził rabat w wysokości 30 groszy za litr benzyny i oleju napędowego dla właścicieli aplikacji lojalnościowej Orlenu VITAY. Promocja dotyczy 150 litrów miesięcznie.

– W ramach mechanizmów rynkowych robimy wszystko, by w trudnym dla całej Europy momencie paliwo w Polsce było możliwie najtańsze – tłumaczył prezes PKN Orlen.

Ten pomysł wywołał entuzjazm kierowców i nienajlepsze nastroje u innych sprzedawców paliwa, którzy liczą się z tym, że również będą musieli obniżyć cenę.

– Orlen może sobie pozwolić nawet na “dumpingowe” ceny. My nie. Jak splajtujemy, to będą wokół same Orleny. Jak za czasów PRL, gdy stacja benzynowa to był zawsze CPN – tłumaczy, anonimowo, cytowany przez Business Insider właściciel “niezależnej stacji z centralnej Polski”. Autor tekstu dodaje, że biznesmen wypowiada nie chce się ujawnić w mediach, bo “z Orlenem lepiej nie zadzierać”.

Inni – także anonimowi – rozmówcy także przyznają, że ruch Orlenu ich zaskoczył i postawił w “arcytrudnej sytuacji”.

– Nie wiemy co dalej – tłumaczą w BI.

Ruch PKN Orlen chwalą eksperci ekonomiczni, m. in. Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski;

– Dzięki zapowiedzianej przez PKN Orlen promocji cenowej w lipcu i sierpniu, Polakom pozostanie więcej pieniędzy na inne wakacyjne wydatki. W czasie wakacji, kiedy Polacy dużo podróżują po kraju, koszty paliwa są ważnym elementem podróży, więc obniżenie ceny naszych wakacji jest dobrym kierunkiem. (…) Każda złotówka mniej wydana na tankowanie to więcej na wakacje dla Polaków – tłumaczył Roszkowski.

Źródło: Autor:
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij