Najnowsze wiadomości ze świata

“Szeroki gest” Niemców. Błękitne kaski przestraszą Rosjan?

Michał Dworczyk przebywał z wizytą na Ukrainie, gdzie otworzył m.in. miasteczko dla uchodźców w podkijowskiej Buczy. Na zakończenie wizyty szef KPRM podzielił się z internautami interesującym zdjęciem uzbrojenia, które Niemcy dostarczyli Ukrainie.

Na zdjęciu widzimy kilka rodzajów hełmów i kasków – wojskowe oraz takie, jakich używa się np. na budowach.

“Na zakończenie wizyty w Kijowie odwiedziłem magazyn do którego regularnie trafia część pomocy dla ukraińskiej armii. Trafiły tu m.in. hełmy z Polski, Czech i Niemiec. Zgadnijcie które z nich przesłali sojusznicy z Niemiec?…” – zapytał retorycznie Dworczyk.

Najwyraźniej niemiecka pomoc dla Ukrainy jest nie tylko niezwykle opieszała, ale również nie do końca odpowiadająca aktualnemu zapotrzebowaniu Ukraińców, którzy przede wszystkim potrzebują skutecznego uzbrojenia, by efektywnie walczyć na froncie i pokonać Rosjan. Kaski budowlane, w których można pracować przy odbudowie zrujnowanych miast, są również potrzebne, ale chyba nie o to chodziło, gdy Ukraina apelowała do Niemiec o pomoc.

Lista broni na stronach rządu RFN

Od wtorku na stronie internetowej rządu RFN dostępna jest lista broni, sprzętu wojskowego i innych form wsparcia militarnego przekazanego lub obiecanego Ukrainie przez Niemcy. Lista obejmuje zarówno materiały i uzbrojenie pochodzące z zasobów Bundeswehry, jak i dostawy przygotowywane przez niemiecki przemysł zbrojeniowy, sfinansowane ze środków rządowych.

Jak podkreślono w komunikacie biura prasowego rządu RFN, „rosyjski atak na Ukrainę 24 lutego 2022 roku był punktem zwrotnym”, który spowodował, że „kilka dni później rząd federalny podjął decyzję o kompleksowym wsparciu militarnym możliwości obronnych Ukrainy przy użyciu broni ciężkiej”.

„Niemcy będą wspierać Ukrainę tak długo, dopóki będzie jej ta pomoc potrzebna” – podkreślono. Opublikowana we wtorek lista ma być regularnie aktualizowana, będą też dodawane do niej kolejne elementy wsparcia wojskowego. Lista dostępna jest na stronie: https://tinyurl.com/2p8jj5v5

„Rząd federalny prowadzi rozmowy z krajami partnerskimi z Europy Środkowo-Wschodniej, które wciąż są w posiadaniu broni i sprzętu byłego Układu Warszawskiego. Dostarczając go na Ukrainę będą mogły odbierać w ramach wymiany systemy uzbrojenia z niemieckich magazynów przemysłowych. Celem tego działania jest zapewnienie, że Ukraina szybko otrzyma pilnie potrzebną broń” – podkreśla niemiecki rząd w komunikacie.

Źródło: Twitter/PAP Autor: KF/PAP
Fot. Twitter/Michał Dworczyk

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij