Publicystyka

Sikorski wyzywa ministra Błaszczaka od “filutów”. Fani b. szefa MSZ zachwyceni

Radosławowi Sikorskiemu nie spodobała się wypowiedź ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka w programie “Sygnały dnia” na antenie radiowej Jedynki. Szef MON stwierdził m.in., że “do 2015 r. rząd koalicji PO-PSL rozbrajał Polskę”. Sikorski zareagował we właściwym sobie stylu. 

Minister Mariusz Błaszczak pytany na antenie Pierwszego Programu Polskiego Radia o strategię obronną Polski zauważył, że “do 2015 r. rząd koalicji PO-PSL rozbrajał Polskę”. Jako jeden z przykładów wskazał zlikwidowanie w 2011 roku 1. Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Tadeusza Kościuszki, “która była ulokowana na wschód od Wisły, a więc miała bronić Warszawy, wschodniej części naszego kraju” – zauważył szef MON.

Jeżeli żołnierze Wojska Polskiego nie staliby na granicy naszego kraju, to oznaczałoby wpuszczenie agresora do Polski – stwierdził minister Błaszczak, oceniając taki stan rzeczy jako “kardynalny błąd”, a nawet “więcej niż błąd”:  – Jest to wręcz działanie na szkodę naszego kraju – podkreślił wicepremier.

Wypowiedź ministra Błaszczaka wyraźnie nie spodobała się Radosławowi Sikorskiemu, który dał wyraz swojemu oburzeniu na Twitterze: “A dzięki komu, filucie, masz Kraby do wysłania Ukrainie i Jassmy do F-16?” – napisał Sikorski.

Obcesowe słowa Sikorskiemu spotkały się z pełną aprobaty reakcję fanów byłego szefa MSZ z ramienia PO. Internauci byli rozbawieni i podekscytowani “wysokim” poziomem językowego wyrafinowania Sikorskiego – przede wszystkim słowem “filut”, które oznacza m.in. oszusta i cwaniaka. Odczytali je jako zawoalowaną formę innego słowa na “f”.

Oto niektóre z komentarzy (pisownia oryginalna): “Znalazłem literówkę w Pana wpisie. Nie wiem po co ta litera ‘l’ w słowie filucie” – pisze jeden z komentujących. “Panie Radku – literówka w filucie! L się wkradło”, “<<Filut>> to literówka, oczywiście” – wtórują mu inni.

A to tylko bardziej cenzuralne komentarze. Najwyraźniej zwolennikom Radosława Sikorskiego niezmiernie podoba się taki styl uprawiania “konstruktywnej krytyki” pod adresem oponentów politycznych byłego szefa MSZ.

O czym jeszcze mówił minister Błaszczak? “Pomaga się silnym, a nie słabym”

– Najważniejsze jest odstraszanie, udowadnianie, że NATO jest spójne i poważnie traktuje groźby Rosji – mówił wicepremier na antenie Polskiego Radia. Według niego konieczna jest stała rozbudowa własnych zdolności obronnych, bo “pomaga się silnym, a nie słabym”.

– Najważniejsze jest odstraszanie, udowadnianie, że Sojusz Północnoatlantycki jest spójny, że poważnie traktuje groźby Rosji – powiedział szef MON, pytany w Programie Pierwszym Polskiego Radia o oczekiwania Polski w związku ze zbliżającym się szczytem NATO w Madrycie w przyszłym tygodniu.Błaszczak wskazywał także na konieczność kontynuowania rozbudowy własnych zdolności obronnych, zwłaszcza w sytuacji, gdy “Rosja odtwarza swoje imperium zła, które zostało pokonane przez wolny świat, a na naszych oczach jest właśnie odtwarzane”. – Nie możemy się na to godzić; najlepszą metodą na to, aby pokazać nasz brak zgody jest budowanie naszych sił zbrojnych, to znaczy sił zbrojnych Sojuszu Północnoatlantyckiego – oświadczył.Według wicepremiera, w razie zagrożenia “wsparcie nadejdzie”, jednak – jak zauważył – “pomaga się silnym, a nie słabym”, czego przykładem jest jego zdaniem przebieg wojny na Ukrainie i wspieranie Ukraińców. Mówiąc o wzmacnianiu NATO i bezpieczeństwa Polski, Błaszczak przypomniał też o “formowaniu misji na terenie naszego kraju, stacjonowaniu tu żołnierzy amerykańskich, brytyjskich, rumuńskich, czy chorwackich”. Za ważne uznał również “budowanie zdolności obronnych poszczególnych wojsk, a także interopercyjność, czyli wspólne ćwiczenia wojsk, aby pokazać Rosji, że atak na państwa NATO się nie opłaci”.

Pytany o zwiększoną, stałą obecność żołnierzy amerykańskich w Polsce, wicepremier odparł, że “cały system bezpieczeństwa tworzony przez NATO polega na tym, że poszczególne państwa wzmacniają swoje siły zbrojne”.

Źródło: Stefczyk.info na pods. Twitter/Polskie Radio/PAP Autor: KF/Mieczysław Rudy (PAP)
Fot. Twitter/PAP

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij