Świat

Doradca Orbana uważa, że UE nie powinna nakładać sankcji na Rosję

Doradca premiera Węgier Viktora Orbana powiedział, że UE powinna przestać nakładać sankcje na Rosję. Jego zdaniem te bardziej szkodzą wspólnocie niż Kremlowi.

W czwartek w Brukseli odbył się szczyt, na którym Ukrainie przyznano status kandydata do Unii Europejskiej. Na marginesie tego szczytu Balazs Orban – zbieżność nazwisk z premierem przypadkowa – powiedział, że im więcej sankcji na Rosję przyjmie Unia, tym bardziej sama sobie zaszkodzi. „Unia Europejska powinna przestać nakładać sankcje na Rosję z powodu jej inwazji na Ukrainę, a zamiast tego naciskać na zawieszenie broni i rozpoczęcie negocjacji” – stwierdził – „W końcu Europa będzie po przegranej stronie tej wojny z powodu problemów gospodarczych. Naszą rekomendacją byłoby zatrzymanie procesu sankcji”.

Takie podejście jest niestety w Europie coraz częstsze, w podobnym tonie wypowiadali się też m.in. przywódcy Niemiec czy Francji. Sami Ukraińcy twierdzą, że porozumienie pokojowe nie wchodzi w grę, jeśli będzie wiązało się z nim oddanie terytorium. Zauważają słusznie, że w takim wypadku wojna skończy się na zaledwie kilka lat, a Rosja zbierze siły i zaatakuje ponownie.

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij