Świat

Ze względu na ceny benzyny uczelnie wracają do zdalnej edukacji

Nie tylko Polska ma problem z cenami benzyny. W USA sytuacja jest już ciężka, że kolejne uczelnie decydują się na powrót do zdalnej edukacji, aby ich pracownicy i studenci mogli zaoszczędzić na dojazdach.

Cena paliwa w USA zaczęła rosnąć jesienią zeszłego roku, co zdaniem ekspertów było spowodowane zakłóceniem łańcuchów dostaw przez pandemię. Sytuacja pogorszyła się znacznie, gdy Rosja dokonała agresji na Ukrainę, co wywołało ogromne zamieszanie na rynku ropy naftowej. Niedawno średnia cena benzyny po raz pierwszy wzrosła powyżej pięciu dolarów za galon (ok. 3,8 litra), a zdaniem analityków do końca wakacji podskoczy jeszcze co najmniej o dolara.

Prezydent Joe Biden apeluje do koncernów naftowych, aby te ulżyły Amerykanom i zrezygnowały z części zysków. Wcześniej uwalniał też ropę z amerykańskich rezerw strategicznych. Zaproponował również Kongresowi tymczasową rezygnację z pobierania podatku od benzyny, ale jego propozycja nie spotkała się z entuzjazmem Demokratów, którzy obawiają się, że zwiększy to jedynie zyski koncernów naftowych.

Dziennik New York Post poinformował, że kolejne amerykańskie uczelnie z powodu cen benzyny decydują się na powrót do edukacji zdalnej. Ma to pozwolić studentom i pracownikom na zaoszczędzenie pieniędzy, które wydaliby na dojazdy do uczelni. Zwykle zajęcia wirtualne odbywają się w jeden dzień tygodnia.

Jedną z tych uczelni jest Southwestern Community College w Północnej Karolinie. Jej studenci po pandemicznej przerwie wrócili do sali wykładowych jesienią zeszłego roku. Uczelnia poinformowała jednak na swojej stronie, że przez następne dwa tygodnie zajęcia w piątek będą odbywać się wyłącznie wirtualnie. Przyznali, że powodem są ceny paliwa.

Również Southwest Tennessee Community College zdecydowała się na wprowadzenie „wirtualnych piątków”. „Nasi studenci i pracownicy, podobnie jak reszta narodu, zmagają się z historycznie wysoką inflacją i rosnącymi cenami paliw” – napisała w oświadczeniu jej prezydent Tracy D. Hall – „Martwimy się o ich dobrostan i to, jak mogą dotknąć ich rosnące koszty życia”. Zauważyła, że niektórzy wpadli w kłopoty finansowe już podczas pandemii i wyraziła nadzieję, że decyzja o powrocie do wirtualnej edukacji pomoże im przetrwać obecny kryzys.

Źródło: Stefczyk.info na podst. NYPOst Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij