Świat

Pracownik firmy zatrudnionej przez miasto zgubił pendrive z danymi wrażliwymi mieszkańców

Pracownik zatrudniony przez miasto Amagasaki zgubił pendrive z danymi wrażliwymi jego mieszkańców. Stało się to gdy wyszedł do baru na drinka.

Władze miejskie ujawniły w czwartek, że zatrudniony przez współpracującą z miastem firmę mężczyzna – jego imię nie zostało ujawnione – pracował nad miejskim programem pomocy pandemicznej. Z tego powodu posiadał pendrive, na którym znajdowały się dane 460 tysięcy jego mieszkańców – imiona, adresy, daty urodzin, a także w pewnych wypadkach szczegóły rozliczeń podatkowych i wyciągi z konta.

We wtorek po pracy mężczyzna udał się do jednego z barów, aby coś zjeść i wypić kilka drinków. Z niejasnych powodów wziął ze sobą torbę, w której znajdował się ten pendrive. Okazało się, że ją zgubił. Zgłosił to policji, która obecnie prowadzi w tej sprawie dochodzenie.

Miejscy urzędnicy byli wyraźnie zawstydzeni tym, co się stało. „Dokładnie zapewnimy bezpieczeństwo przy pracy z danymi elektronicznymi” – napisali w oświadczeniu – „Będziemy pracować, aby odzyskać zaufanie naszych mieszkańców poprzez wmacnianie świadomości tego, jak ważna jest ochrona osobistych informacji”.

Władze miasta podkreśliły też, że sytuacja nie jest tak zła jak mogłoby się wydawać. Znajdujące się na pendrive dane były bowiem zaszyfrowane, a do dostępu do nich potrzebne jest hasło. Podkreślili, że na razie nic nie wskazuje, że wyciekły.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Japan Times Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij