Publicystyka

TVN zarzucił premierowi manipulację. Okazało się, że… pomylili wywiady

Należący do TVNu serwis fact-checkingowy Konkret24 zarzucił premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, że ten manipuluje słowami byłego szefa PO Grzegorza Schetyny. Okazało się, że jego dziennikarzom pomyliły się wywiady, jakich udzielił Schetyna.

9 czerwca premier mówił w Sejmie o pomocy, jaką Polska udziela Ukrainie i ukraińskim uchodźcom. W trakcie swojego wystąpienia przywołał słowa Schetyny. „Mógłbym ten pierwszy punkt podsumować swoimi słowami, ale podsumuję słowami pana przewodniczącego Schetyny: „Polska jest na pierwszej linii frontu pomocy humanitarnej, na pierwszej linii polityki i Polska jest na pierwszej linii w staraniu o sankcje” – powiedział – „Dziękujemy, panie przewodniczący, zgadzam się w pełni z takim podejściem”.

Konkret24 zarzucił premierowi, że to była manipulacja. Stwierdzili, że premier Morawiecki zaczerpnął te słowa z wywiadu, jakiego Schetyna udzielił Polsat News 20 kwietnia. Stwierdzili, że Morawiecki je zmienił i wyjął z kontekstu, gdyż sam wywiad był wyraźną krytyką postępowania rządu. „Polska – i tego oczekuję od premiera Morawieckiego – musi być w pierwszej linii, bo Polska potrafi słuchać głosu ukraińskiego, potrafi go rozumieć i potrafi go przetłumaczyć na język polityki europejskiej. My musimy dobrze tłumaczyć i być w pierwszej linii także tych, którzy mają inwencję, jeśli chodzi o sankcję, o rodzaj sankcji, o ich skuteczność” – powiedział w tym wywiadzie Schetyna.

Szef TVP Info Samuel Pereira zauważył jednak na Twitterze, że pracownicy Konkret24 popełnili poważny błąd. Premier Morawiecki cytował bowiem nie wywiad, którego Schetyna udzielił Polsatowi, a wywiad, jakiego udzielił dzień później portalowi Onet. „Jesteśmy w pierwszej linii, jeśli chodzi o pomoc dla uchodźców ukraińskich i to bardzo dobrze. Jesteśmy w ogóle w pierwszej linii polityki światowej, bo jesteśmy w dobrych relacjach z USA. Mamy wpływ na konstrukcję następnych transzy sankcji, co jest ważne i kluczowe. Jesteśmy w polityce ważni, budujemy pozycję Polski, która ma wpływ na politykę wschodnią UE” – mówił w nim polityk.

Po jego interwencji portal zmienił treść swojego tekstu. Teraz zauważają już, że premier, cytując Schetynę „mógł odnieść się do wypowiedzi byłego przewodniczącego PO”. „Tak więc w przypadku tej wypowiedzi potwierdza ona dwie pierwsze przytoczone przez premiera Morawieckiego opinie, w przypadku trzeciej („Polska jest na pierwszej linii w staraniu o sankcje”) już tak dokładnie nie jest, bo zdaniem polityka PO nasz wpływ na konstrukcję transzy sankcji powinien być większy” – możemy przeczytać w nowej wersji artykułu. Zmienili także jego tytuł, z „Morawiecki przytoczył cytat ze Schetyny. Ale polityk PO wcale tak nie powiedział” na „Morawiecki przytoczył cytat ze Schetyny. Sprawdzamy, co powiedział polityk PO”.

Pozostaje mieć nadzieję, że pozostałe tematy „fact-chekerzy” z Konkretu sprawdzają jednak dokładniej.

Źródło: Stefczyk.info na podst. TVP Info Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij