Rozrywka

Sąd uznał, że Bill Cosby był winny napaści seksualnej na niepełnoletnią

Po niemal miesięcznym procesie cywilnym sąd uznał, że słynny aktor Bill Cosby dopuścił się ataku o podłożu seksualnym na niepełnoletnią dziewczynę. Miało to miejsce w 1975 roku.

84-letni Cosby zaczynał karierę jako komik i stand-upper. W 1966 roku jako pierwszy czarnoskóry aktor otrzymał nagrodę Emmy za rolę w serialu dramatycznym. Prawdziwą sławę przyniósł mu jednak serial Bill Cosby Show, który był wyświetlany w latach 1984-1992, a między 1985 i 1989 był najpopularniejszym serialem w USA. Osiągnął też ogromną popularność w Polsce, gdzie w latach 1991-98 był emitowany przez TVP-1.

W grudniu 2014 roku Cosby został pozwany przez Judy Huth. Kobieta twierdziła, że poznała go w 1974 roku, podczas spaceru z przyjaciółką w jednym z kalifornijskich parków. Aktor po kilku dniach zaprosił je do swojego klubu tenisowego, a następnie zabrał je do domu Hugh Heffnera, założyciela Playboya. Tam miał się przed nią obnażyć, włożyć jej rękę w spodnie i namawiać do odbycia stosunku seksualnego.

Sprawa już dawno się przedawniła, więc kobieta zdecydowała się na pozew cywilny, domagając się od aktora ośmiu milionów dolarów odszkodowania za traumę, jaką wywołał. Zmieniła też swoje zeznania – za drugim razem twierdziła, że zdarzenie miało miejsce w 1975 roku, kiedy miała szesnaście lat a Cosby 37. Tłumaczyła, że źle zapamiętała. Z powodu problemów proceduralnych i działań obrońców Cosbiego proces się opóźnił i ruszył dopiero w tym roku.
Po trwającym niemal miesiąc procesie ława przysięgłych stwierdziła, że Cosby dopuścił się molestowania. Uznali, że miał świadomość tego, że jest niepełnoletnia, a jego zachowanie było motywowane nienaturalnym pociągiem seksualnym do niepełnoletnich. Nakazali mu wypłacenie kobiecie pół miliona dolarów odszkodowania.

Cosby nie pojawił się osobiście w sądzie. W wyświetlonym przysięgłym nagraniu wideo stwierdził, że nie pamięta znajomości z Huth, ale stwierdził, że taki incydent nie mógł mieć miejsca, bo nie odczuwa pociągu do niepełnoletnich. Jego rzecznik prasowy zapowiedział już apelację od wyroku.

Cosby w ostatnich latach został oskarżony o przemoc seksualną przez niemal 60 kobiet. To była jedna z ostatnich toczących się przeciwko niemu spraw. W większości wypadków stawiane mu zarzuty dawno uległy przedawnieniu. Obecnie toczy się jeszcze proces wytoczony mu przez aktorkę Lili Bernard, która twierdzi, że w 1990 roku podał jej narkotyki i ją zgwałcił, po czym groził jej zniszczeniem kariery.

W kwietniu 2018 roku Cosby został uznany za winnego trzech zarzutów przemocy seksualnej przeciwko Andrei Constand, których miał się dopuścić w 2004 roku. Kobieta twierdziła, że podał jej narkotyki i wykorzystał ją seksualnie gdy była pod ich wpływem. Cosby został skazany na dziesięć lat więzienia, z możliwością starania się o zwolnienie po trzech, ale po niecałych dwóch latach sąd najwyższy Pensylwanii obalił ten wyrok z powodu naruszenia procedury.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Guardian Autor: WM
Fot. Bobby Sheehan - Ginna Marston CC BY-SA 2.5

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij