Kraj

Prezydent Duda odwiedził polskich żołnierzy na Łotwie. „Dziękuję wam za służbę w bardzo trudnych czasach”

Dziękuję wam za służbę w bardzo trudnych czasach, kiedy wszyscy jesteśmy poddani próbie; cieszę się, że tę próbę zdajecie znakomicie – podkreślił we wtorek prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z polskimi żołnierzami w Adażi na Łotwie.

Prezydent podkreślił, że “bezpieczeństwo państwa NATO-wskiego jest jednakowo ważne i jednakowo niepodzielne”. “Nie ma państw bardziej i mniej bezpiecznych, nie ma państw bardziej i mniej godnych obrony i ochrony, wszystkie są godne obrony i ochrony jednakowo” – powiedział Duda.

Według niego, dowodem tego było to, że po ataku na Stany Zjednoczone 11 września 2001 r. na wezwanie największego państwa NATO – Stanów Zjednoczonych, “którego armia wydawałoby się, że jest w stanie pokonać każdą armię na świecie i nie potrzebuje żadnej pomocy, stawiliśmy się także my – jako sojusznicy w ramach NATO”. “Wezwani po raz pierwszy w historii na podstawie artykułu piątego, by stanąć w obronie Stanów Zjednoczonych, bezpieczeństwa NATO i w istocie bezpieczeństwa świata, a więc także i naszego bezpieczeństwa” – podkreślił prezydent.

“Wierzę w to głęboko, że także i my będąc z jednej strony dawcami, tymi którzy niosą bezpieczeństwo poprzez waszą służbę tutaj, jesteśmy także oczywiście jego biorcami poprzez wszystkich żołnierzy armii Stanów Zjednoczonych i armii sojuszniczych, którzy służą dzisiaj w Polsce” – zaznaczył Andrzej Duda.

“Dziękuję wam za tę służbę w bardzo trudnych czasach, kiedy wszyscy jesteśmy poddani próbie. Cieszę się, że tę próbę zdajecie znakomicie. Proszę, żebyście przekazali moje wyrazy szacunku i podziękowania w domu. Służycie daleko od swoich rodzin, swoich najbliższych, mężów, żon, dzieci i rodziców, ale proszę, żebyście przekazali od prezydenta Rzeczypospolitej wyrazy szacunku serdeczne pozdrowienia i podziękowania” – podkreślił Duda, zwracając się do żołnierzy.

Źródło: PAP Autor: Edyta Roś, Aleksandra Rebelińska
Fot. PAP

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij