Świat

Panika w Kaliningradzie. Litwa twierdzi, że to nie ich wina

Mieszkańcy Królewca, zwanego obecnie Kaliningradem, rzucili się do sklepów. Jest to efekt blokady transportu do tej rosyjskiej eksklawy przez Litwę – ale rząd w Wilnie twierdzi, że to nie była ich decyzja.

Gubernator Królewca Anton Alichanow powiedział jakiś czas temu mediom, że litewskie koleje poinformowały swój rosyjski odpowiednik, że od 18 czerwca ograniczyły transport szeregu towarów z Rosji. Chodziło m.in. o węgiel, metale, materiały budowlane czy zaawansowaną technikę, ok. 50% towarów, które Królewiec musi ściągać z Rosji. Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych stwierdziło, że to wrogi czyn, i zażądało od Litwy zniesienia tej blokady, grożąc bliżej niesprecyzowanymi konsekwencjami.

Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis powiedział, że Litwa nie nałożyła żadnej blokady na Królewiec. Dodał, że wstrzymanie transportu tych towarów to po prostu przestrzeganie sankcji, jakie Unia Europejska, której Litwa jest członkiem, nałożyła na Rosję po jej brutalnej inwazji na Ukrainę. Dodał, że decyzję podjęto po konsultacjach z Komisją Europejską i zgodnie z jej wytycznymi.

Szef unijnej dyplomacji Joseph Borell potwierdził, że tak się stało. „Litwa nie robi nic innego poza implementacją wskazań Komisji” – stwierdził – „Jeśli chodzi o transport pewnych towarów przez terytorium UE, to jest on zabroniony”. Dodał, że ciężko to nazywać blokadą, skoro transport towarów nieobjętych sankcjami oraz pasażerów odbywa się na starych zasadach.

Gubernator Alichanow poprosił mieszkańców, aby nie robili w panice zakupów. Stwierdził, że dwa statki już teraz dowożą towary z Sankt Petersburga, a siedem kolejnych wejdzie do służby do końca roku. Jego słowa padły jednak w próżnię. Jak donosi Moscow Times, mieszkańcy w weekend rzucili się do sklepów, wykupując wszelkie towary, których może wkrótce zabraknąć.

 

Źródło: Stefczyk.info na podst. Moscow Times, TASS Autor: WM
Fot. Zairon, CC BY-SA 4.0

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij