Kraj

Była ambasador USA o Polsce: „Powinniście dostać Pokojową Nagrodę Nobla”

Była ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, doceniła pomoc, jaką Polska okazuje uchodźcom z Ukrainy. Jej zdaniem Polska zasłużyła na to, by otrzymać Pokojową Nagrodę Nobla. Stwierdziła również, że nie widzieliśmy w historii państwa, którego obywatele przyjmowali uchodźców do własnych domów.

Na antenie Polsat News Mosbacher skrytykowała Unię Europejską, za to że dała się oszukać rosyjskiej propagandzie w postrzeganiu Polski. „Wiemy, że Rosja w tworzeniu fake newsów i dezinformacji jest bardzo dobra i zdemonizowała Polskę, a Unia Europejska to kupiła. To wręcz niewiarygodne, bo jako ambasador patrzyłam przez wiele lat na tę dezinformację i było jasne, co robi Rosja” – powiedziała była ambasador, dodając, że dla UE nie było to „wcale takie jasne”.

Była przedstawicielka amerykańskiej dyplomacji w Polsce oceniła reakcję UE na polską reformę sądownictwa. Jej zdaniem była ona przesadzona. Zauważyła ona, że polski system sądownictwa potrzebuje reformy, ale to samo można powiedzieć o innych państwach. Mosbacher przyznała, że nawet jej kraj mógłby skorzystać na reformie. Dodała również, że mówienie przez UE, że Polska niszczy demokrację, jest nie w porządku.

Georgette Mosbacher skomentowała także pomoc, która Polacy okazują uciekającym przed wojną Ukraińcom. „Powinniśmy patrzeć na Polskę jako na świetlisty przykład tego, co znaczy bezinteresowna pomoc humanitarna” – stwierdziła. Przyznała, że Polska zrobiła coś, co nigdy w historii się nie wydarzyło, ponieważ „nigdy nie widzieliśmy państwa, którego obywatele przyjmowali uchodźców do własnych domów, gdzie dzieci znajdują miejsca w szkołach”. W jej ocenie jest to naprawdę wyjątkowe. „Myślę, że powinniście dostać Pokojową Nagrodę Nobla za to, co udało się wam zrobić” – powiedziała była ambasador.

Była ambasador USA w Polsce oceniła również postawę swojego kraju wobec wojny w Ukrainie. Jej zdaniem zawsze można powiedzieć, że można zrobić więcej, ale uważa, że rząd Stanów Zjednoczonych z całego serca wspiera Ukrainę podczas wojny.

– Wspieramy także Polskę i NATO, cały czas, ze wszystkich sił i tak szybko, jak to możliwe. Myślę, że zrobiliśmy tutaj naprawdę dobrą robotę, trzymając tę koalicję i robiąc wszystko, co w naszej mocy, by zapewnić zwycięstwo Ukrainie – mówiła Mosbacher.

Źródło: stefczyk.info/na podst.polsatnews Autor: MS
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij