Kraj

Ukraińcy w wieku poborowym zostaną deportowani z Polski? Resort reaguje na dezinformacje

Internet obiegła informacja, że mężczyźni z Ukrainy w wieku 18-60 lat, którzy przebywają w Polsce, mogą zostać deportowani z powrotem do swojego kraju. Do tych doniesień odniósł się polski resort spraw zagranicznych, który stanowczo podkreśla, że jest to fake news, a pojawiająca się w sieci dokumentacja mająca potwierdzać teorię o deportacji została sfałszowana.

W sieci można było znaleźć informację o tym, że ukraińscy mężczyźni w wieku poborowym, którzy przebywają w Polsce, zostaną deportowani do swojej ojczyzny. Jeden z internautów napisał, że Polskie władze dają uchodźcom z Ukrainy 10 dni na wyjazd w inne miejsce. „W przeciwnym razie mężczyźni w wieku od 18 do 60 lat, którzy nadają się do wojska, zostaną zidentyfikowani, znalezieni i wysłani do służby wojskowej w AFU” – stwierdził internauta. W sieci krążyła też fotografia dokumentu, który ma potwierdzać rzekomą akcję deportacji.

Tym doniesieniom stanowczo zaprzeczyło Ministerstwo Spraw Zagranicznych i zapewniło, ze jest to rodzaj dezinformacji, a zdjęcia, potwierdzające tę teorię zostały sfałszowane.

„Pojawiające się w mediach społecznościowych wpisy, według których Ukraińcy w wieku 18-60 lat mają być deportowani z Polski to dezinformacja” – poinformował resort na Twitterze. „Fotografie mające potwierdzić te tezy zostały sfałszowane, a przedstawione dokumenty są nieprawdziwe” – dodano.

Na krążącego w sieci fake newsa zareagowało także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, które zaapelowało by nie dać się oszukać.

„W internecie są powielane fałszywe dokumenty i informacje o rzekomym porozumieniu Polski i Ukrainy, dotyczącym poszukiwania i zatrzymywania obywateli Ukrainy uchylających się od służby wojskowej. Nie daj się  oszukać! To dezinformacja” – napisano.

Źródło: stefczyk.info/na podst.Twitter Autor: MS
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij