Świat

Ukraina zakazała rosyjskich książek i muzyki

Ukraińcy najwyraźniej prowadzą proces „derusyfikacji” swojej kultury. W niedzielę przyjęli ustawę, która zabroni pewnych rosyjskich książek i muzyki w ich kraju.

Nowa ustawa zabroni wydawania na Ukrainie książek autorstwa rosyjskich autorów. Dotyczy tych pisarzy, którzy posiadali rosyjskie obywatelstwo po 1991 roku, po upadku ZSRR. Wprowadzono w niej pewien wyjątek – dany autor będzie mógł wydać na Ukrainie swoją książkę, jeśli zrezygnuje z obywatelstwa i przyjmie obywatelstwo ukraińskie. Ustawa zakazuje też importu książek z Rosji i Białorusi, a do importu rosyjskojęzycznych książek z innych państw wymagane będzie specjalne pozwolenie.

Nowa ustawa zakazuje także odtwarzania rosyjskiej muzyki, która powstała po 1991 roku, w mediach i w transporcie zbiorowym. Wymaga także, żeby telewizje i stacje radiowe zwiększyły w swoich ramówkach ilość odtwarzanej muzyki i programów w języku ukraińskim. „Prawo zaprojektowano tak, aby pomóc ukraińskim autorom w dzieleniu się wysokiej jakości treściami z jak najszerszą publicznością, która po rosyjskiej inwazji nie akceptuje rosyjskich kreatywnych produktów na fizycznym poziomie” – skomentował minister kultury Oleksandr Tkaczenko.

Władze Ukrainy twierdzą, że przyjęcie takiej ustawy jest konieczne, gdyż Rosjanie próbują wymazać ukraińską kulturę. Strona rosyjska twierdzi, że to prześladowania rosyjskojęzycznej ludności. Prezydent Zełenski najprawdopodobniej podpisze nową ustawę.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Fox News Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij