Kraj

Białoruscy żołnierze próbowali zrobić podkop pod zaporą na granicy

Zapora na granicy polsko-białoruskiej jest zbędna? To zdjęcie obala mity na temat rzekomej nieefektywności niedawno powstałego ogrodzenia. Białoruscy żołnierze próbowali obejść barierę, robiąc… podkop. Zdjęcie “przedsięwzięcia” publikuje na Twitterze Straż Graniczna.

Jak informuje Straż Graniczna, w miniony weekend polskie patrole zauważyły sześciu białoruskich żołnierzy, których zachowanie wydało się podejrzane. Okazało się, że Białorusini próbowali zrobić podkop. Miał on zapewne ułatwić nielegalne przekraczanie granicy Polski z Białorusią. Do incydentu doszło na odcinku granicy w okolicy Dubicz Cerkiewnych.

SG podsumowała, że w 2022 r. było dotąd 5,8 tys. prób nielegalnego przedostania się do Polski z terytorium Białorusi, z czego najwięcej – blisko 1,8 tys. odnotowała w marcu. W czerwcu granicę próbowało przekroczyć dotąd niespełna 400 osób.

Kończy się budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej. Do 30 czerwca 2022 r. obowiązuje jeszcze rozporządzenie MSWiA w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. Weszło ono w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.

Rozporządzenie było wprowadzone ze względu na – jak tłumaczono – w jego uzasadnieniu – wciąż mające miejsce próby nielegalnego przekraczania granicy i incydenty w bezpośredniej bliskości granicy, które mogą być one wykorzystywane do eskalacji trwającego kryzysu migracyjnego.

Od 1 lipca rozporządzenie nie będzie już obowiązywać. W Podlaskiem w odległości 200 metrów od granicy będzie natomiast obowiązywać czasowy zakaz przebywania. Wojewoda podlaski wydał w ubiegłym tygodniu rozporządzenie ws. tego zakazu, który będzie obowiązywać od 1 lipca do 15 września.

Źródło: Stefczyk.info/PAP Autor: Stefczyk.info/Robert Fiłończuk
Fot. Twitter/Straż Graniczna

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij