Kraj

Korupcja w warszawskim ratuszu. Faworyzowano te same firmy przy przetargach

Radio Zet poinformowało nieoficjalnie, że w warszawskim ratuszu szykuje się fala dymisji. Jej powodem ma być afera korupcyjna przy miejskich przetargach.

W mediach od dłuższego czasu pojawiały się informacje, że w przetargach organizowanych przez Zarząd Terenów Publicznych od lat wygrywała grupa tych samych firm. Ratusz miał przeprowadzić w ZTP dwie kontrole, ale te nie wykazały żadnych nieprawidłowości. Radio ZET poinformowało jednak, że trzecia kontrola wykazała, że od lat naruszano tam prawo o zamówieniach publicznych.

Trzecia kontrola była następstwem tego, że w maju sprawie zaczęła się w końcu przyglądać prokuratura. Podejrzewają, że w ZTP doszło do tzw. zmowy przetargowej, która faworyzuje cały czas kilka tych samych firm – co potwierdziła kontrola. Prokuratura podejrzewa, że dzieje się tak na skutek korupcji.

„Ponownie należy ocenić, iż powyższe działania ZTP rażąco naruszyły zasadę konkurencyjności i wręcz świadczą o wyjątkowo preferencyjnym i uprzywilejowanym traktowaniu tych samych wykonawców” – napisali w raporcie kontrolerzy z ratusza. Przytoczyli też przykład przetargu, w którym wykonawcom dano zaledwie dwa dni na przedstawienie oferty – co w praktyce oznaczało, że firmy, które nie wiedziały o nim wcześniej, nie miały praktycznie szans na odpowiednie przygotowanie się do konkursu.

Radio ZET ustaliło nieoficjalnie, że w związku z zaistniałą sytuacją prezydent Trzaskowski szykuje zmiany kadrowe. Na razie nie wiadomo komu wręczy dymisję.

Źródło: Stefczyk.info na podst. TVP Info Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij