Gospodarka

Rząd Niemiec przyzna gigantyczną pożyczkę Gazpromowi

Niemiecki rząd chce ratować filę Gazpromu w Niemczech. Dostaną od niego gigantyczną pożyczkę.

Gazprom Germania został jakiś czas temu objęty nadzorem komisarycznym Bundesnetzagentur. Stało się tak ze względów bezpieczeństwa. Przed ostatnim sezonem grzewczym niemiecka filia rosyjskiego koncernu nie zapełniła bowiem magazynów gazem, co spowodowało ogromne obawy o bezpieczeństwo energetyczne kraju.

We wtorek rząd w Berlinie ogłosił, że będzie ratował finanse Gazpromu, nadszarpnięte po wojnie przez sankcje. „Aby zapewnić bezpieczeństwo dostaw w Niemczech, niemiecki rząd zabezpieczy zarządzanie finansowe Gazprom Germania w dalszym okresie i będzie chronił firmę, która ma problemy przez sankcje nałożone przez Rosję, przed niewypłacalnością, za pomocą pożyczki” – napisano w oficjalnym oświadczeniu. Kwota tej pożyczki może wynieść ponad 10 miliardów euro.

W dalszej części oświadczenia poinformowano, że dzięki takiemu podejściu rząd utrzyma wpływ na krytyczną strukturę energetyczną i nie dopuści do zagrożenia bezpieczeństwa energetycznego kraju. W kwietniu minister gospodarki i klimatu Robert Habeck zapowiedział, że objęcie Gazpromu zarządem komisarycznym to rozwiązanie tymczasowe, które miało działać do 30 września. Rząd zapowiedział jednak, że dzięki zmianie przepisów będzie mógł być, w razie potrzeb, wielokrotnie przedłużany.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Politico.eu Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Przywódcy G7 zakpili z nieobecnego Putina

0 0

Putin wyjedzie z Rosji

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij