Świat

Rosjanom nie podoba się, że Wikipedia informuje o ich zbrodniach wojennych

Rosyjski sąd nakazał właścicielom Wikipedii usunięcie rosyjskojęzycznych informacji dotyczących agresji na Ukrainę. Odwołali się od tego wyroku.

Jak informuje agencja Reuters skargę przeciwko Wikimedia Foundation złożył Roskomnadzor, który kontroluje rosyjski rynek mediów. Rosjanom nie spodobały się takie hasła jak „rosyjska agresja na Ukrainę”, „zbrodnie wojenne podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę” czy „masakra w Buczy”, które były dostępne także w języku rosyjskim.

Moskiewski sąd zgodził się z argumentami Roskomnadzoru. Uznał, że prawda o bestialstwie Rosjan to „dezinformacja”, która stanowi zagrożenie dla „porządku publicznego” w Rosji. Sędzia nałożył na nich karę grzywny dzięki ustawie, która nakazuje usuwanie artykułów, które są niewygodne dla kremlowskiej propagandy. Jej wysokość to pięć milionów rubli (ok. 400 tysięcy złotych).

Wikimedia nie ma zamiaru się dostosować. W poniedziałek wyszło na jaw, że 6 czerwca odwołali się od wyroku. Stwierdzili, że próba zmuszenia ich do usunięcia tych informacji to naruszenie praw człowieka, a Roskomnadzor i rosyjskie sądy nie mają żadnej jurysdykcji nad fundacją, której siedziba znajduje się w Kalifornii.

„Ta decyzja sugeruje, że posiadająca dobre źródła, zweryfikowana wiedza na Wikipedii, która nie zgadza się z rosyjskimi informacjami rządowymi, jest dezinformacją” – napisał w oświadczeniu prawnik fundacji Stephen LaPorte – „Rząd bierze na cel informacje, które są niezywkle istotne dla ludzkiego życia w czasie kryzysu. Nalegamy, aby sąd to przemyślał w imię prawa wszystkich do dostępu do wiedzy i wolnej ekspresji”.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Reuters Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij