Świat

Niezwykłe odkrycie. Naukowcy: szympansy “budują zdania”

Nawoływania dzikich szympansów układają się w sekwencje przypominające zdania – informują naukowcy na łamach periodyku „Communications Biology”.

Składnia, za sprawą której uporządkowane są poszczególne słowa, to wizytówka ludzkiej mowy. Składniowa struktura wypowiedzi jest oznaką ludzkiej wysokiej inteligencji, w tym wypadku zdolności do tworzenia i rozumienia skomplikowanych komunikatów.

Okazuje się, że dziko żyjące szympansy nawołują się nie tyko za pomocą pojedynczych dźwięków, ale całych ich sekwencji. Wypowiadają więc nie tylko wyrazy, ale również zdania – dowodzą naukowcy niemieccy i francuscy, którzy nagrali tysiące „wypowiedzi” szympansów, zamieszkujących Wybrzeże Kości Słoniowej w Afryce.

Zwierzęta tworzyły setki różnych sekwencji („zdań”), składających się z maksymalnie dziesięciu typów nawoływań („wyrazów”). Kolejność „wyrazów” w „zdaniu” podporządkowana była pewnym regułom.

Naukowcy zastanawiają się, czy takie sekwencje nawoływań są etapem poprzedzającym pojawienie się składni w ewolucji języka. Być może podobnie wyglądało komunikowanie się u przodków człowieka, zanim pojawiła się mowa w postaci bardziej zaawansowanej.

Więcej: www.mpg.de/18653265/0517-evan-chimpanzees-combine-calls-to-form-numerous-vocal-sequences-150495-x

Źródło: (PAP) krx/ zan/ Autor:
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij