Kraj

Polskie miasto dostało honorowy tytuł od Ukrainy

Ukraińcy docenili to, co zrobił dla nich Rzeszów. Prezydent Zełenski poinformował o nadaniu mu tytułu miasta-ratownika.

Po rosyjskiej agresji ogromna ilość uchodźców z Ukrainy trafiła do Polski. Wielu z nich przyjechało do stolicy Podkarpacia. Przemawiając w Radzie Najwyższej podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy Zełenski ujawnił, że podpisał dekret ustanawiający honorowy tytuł miasta-ratownika, aby okazać wdzięczność za okazaną pomoc.

Rzeszów jest pierwszym miastem, które go otrzymało. „Ustanowiłem specjalny tytuł honorowy – miasto-ratownik – dla miast partnerskich naszego państwa, które dziś czynią to, co niemożliwe, aby nam dopomóc” – powiedział – „W imieniu całego narodu ukraińskiego wyrażam wdzięczność Rzeszowowi – pierwszemu miastu-ratownikowi”.

W swoim przemówieniu Zełenski podkreślił, że dziękuje wszystkim Polakom za okazaną pomoc. Wymienił polskie miasta, które okazały swoją pomoc miastom partnerskim na Ukrainie: Warszawie, Krakowowi, Łodzi, Poznaniowi, Wrocławiu, Gdańsku, Bydgoszczy, Toruniowi, Lublinowi, Opolu, Szczecinowi, Gorzowowi Wielkopolskiemu, Zielonej Górze, Rzeszowowi, Olsztynowi i Kielcom. „Chcę z tej trybuny wymienić wszystkich, aby usłyszało to każde województwo, powiat i gmina, których poparcie czuje dziś każdy region, miasto, wieś, hromada ukraińska” – podkreślił.

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij