Kraj

Polska otrzyma od Arabii Saudyjskiej sprzęt medyczny o wartości ponad 4 mln dolarów

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował w poniedziałek, że Arabia Saudyjska zadeklarowała przekazanie sprzętu medycznego do państw graniczących z Ukrainą. Wartość całego zaopatrzenia wyniesie ok 10 mln dolarów. Do Polski ma trafić sprzęt wart ponad 4 mln.

W poniedziałek, podczas Światowego Zgromadzenia Zdrowia w Genewie, szef MZ Adam Niedzielski i minister zdrowia Arabii Saudyjskiej Fahad bin Abdurrahman al-Jalajel rozmawiali o pomocy walczącej Ukrainie.

„Arabia Saudyjska poinformowała, że przekaże do państw graniczących z Ukrainą sprzęt wart ok. 10 mln dolarów. Do Polski ma trafić sprzęt za ponad 4 mln dolarów” – powiedział Andrusiewicz. Rodzaj sprzętu, który trafi do poszczególnych krajów, ma być wskazany przez obdarowywane państwa, na podstawie zapotrzebowania przy leczeniu pacjentów z Ukrainy. Zostanie on wysłany przez Arabie Saudyjską we współpracy z WHO.

Wcześniej, za pośrednictwem Twittera, polski resort zdrowia informował o spotkaniu w Genewie. „Minister @a_niedzielski rozmawia z ministrem zdrowia Arabii Saudyjskiej (Fahad bin Abdurrahman al-Jalajel) o pomocy walczącej Ukrainie” – napisano. Dodano, że Arabia Saudyjska potwierdziła wsparcie sprzętowe dla polskich szpitali, które zajmują się leczeniem obywateli Ukrainy uciekających przed wojną.

Wsparcie opieki nad pacjentami przybywającymi z Ukrainy do Polski zadeklarowała również minister zdrowia Portugalii Marta Temido.

Na Twitterowym profilu Ministerstwa Zdrowia poinformowano również, że Adam Niedzielski spotkał się także z ukraińskim ministrem zdrowia Wiktorem Laszko. Szef polskiego resortu zdrowia zapewnił o wsparciu dla pacjentów, w tym poszkodowanych w wyniku wojny. „Polska przygotowuje hub medyczny, który usprawni transport pacjentów do placówek w Polsce i Europie” – przekazano.

Od początku wojny funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych z Ukrainy do Polski 3,551 mln osób – podała w poniedziałek Straż Graniczna. Ostatniej doby do naszego kraju z Ukrainy przyjechało 20 tys. osób.

Źródło: stefczyk.info/na podst.PAP/Twitter Autor: MS
Fot. Twitter/Ministerstwo Zdrowia

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij