Świat

Rosjanie użyją Terminatorów przeciwko Ukrainie

Brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że Rosjanie chcą użyć na Ukrainie ciężkich wozów wsparcia BMP-T Terminator. Uspokajają jednak, że jest ich zbyt mało, żeby miały stanowić poważny problem dla ukraińskich sił zbrojnych.

Czołgi nieszczególnie nadają się do walk w miastach. Rosjanie przekonali się o tym w Afganistanie i w Czeczenii. Rozwiązaniem tego problemu miał być Terminator. To ciężki wóz wsparcia czołgów na podwoziu T-72. Uzbrojony jest w dwa działka automatyczne 30mm, karabin maszynowy, cztery wyrzutnie rakiet przeciwpancernych 130 mm naprowadzanych laserem, a także dwa granatniki automatyczne. Założenie było takie, że jeden Terminator będzie towarzyszył dwóm czołgom w terenie otwartym lub jednemu w terenie zabudowanym, chroniąc go przed atakami piechoty.

Pierwsze Terminatory miały być dostarczone rosyjskiej armii w 2005 roku, ale pokazywano go głównie na wystawach, a w 2010 roku rosyjskie ministerstwo obrony uznało, że jest już przestarzały. Nieoczekiwanie w 2017 roku poinformowano, że zostanie jednak przyjęty. Stało się to ostatecznie w 2020 roku, w mocno zmodyfikowanej wersji Terminator-2. Po raz pierwszy miano ich użyć bojowo w Syrii. Wielu analityków zastanawiało się jednak dlaczego Terminatory nie trafiły dotychczas na Ukrainę, gdzie rosyjskie siły pancerne ponosiły ogromne straty w walkach w miastach.

Brytyjski MON poinformował w codziennej aktualizacji, że wkrótce może się to zmienić. Jedyna kompania Terminatorów będąca w gotowości bojowej została bowiem, zdaniem brytyjskiego wywiadu, wysłana na oś Siewierodoniecka w Donbasie. Brytyjczycy zauważają, że obszar Siewierodoniecka jest jednym z priorytetów taktycznych Rosji. Ich zdaniem wysłanie do walki maksymalnie dziesięciu Terminatorów nie wpłynie znacząco na przebieg kampanii. Zauważają też, że ich obecność świadczy, że w ofensywę zaangażowane jest Centralne Zgrupowanie Wojsk – jedyna formacja mająca te pojazdy na wyposażeniu. CGW poniosło ciężkie straty w pierwszej fazie inwazji, podczas nieudanej próby przebicia się do wschodniego Kijowa.

Źródło: Stefczyk.info na podst. TVP Info Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij