Kraj

Ani Tusk, ani żaden inny. Według Polaków opozycja nie ma prawdziwego lidera

W polskiej opozycji nie ma polityka, którego można określić jako jej lidera. Tak wynika z sondażu SW Research. Na pytanie o lidera opozycji Polacy najczęściej udzielali odpowiedzi „nie wiem”.

SW Research przeprowadziło sondaż na zlecenie „Rzeczpospolitej”. Ankietowani odpowiadali na pytanie: „Który polityk jest obecnie Pani/Pana zdaniem liderem opozycji w Polsce?”. Okazuje się, że duża część Polaków nie ma zdania w tej kwestii. Najczęściej udzielana odpowiedź brzmiała „nie wiem”. Udzieliło jej 40,7 proc. respondentów.

Wśród polityków, których wskazali ankietowani, największe poparcie miał Donald Tusk. Za lidera opozycji uważa go 31,6 proc uczestników sondażu. Poparcie dla byłego premiera, jako lidera opozycji spadło w porównaniu do poprzedniego badania, przeprowadzonego na początku lutego tego roku. Wówczas wskazało go 36,3 proc. respondentów.

Tuż za Tuskiem uplasował się lider Polski 2050. Szymona Hołownię wskazało 7,7 proc. Polaków. Za nim znalazł się polityk Konfederacji, Krzysztof Bosak – 6 proc.

Jeszcze mniejsze poparcie w tej kwestii ma Włodzimierz Czarzasty z Lewicy, którego wskazało 3,3 proc ankietowanych. Z kolei 2,9 proc. respondentów jako lidera opozycji wskazało Jarosława Gowina z Porozumienia. Prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza wskazało 2,6 proc. Polaków.

5,2 proc. badanych za lidera opozycji uważa innego polityka.

„Przewodniczącego Platformy Obywatelskiej za lidera strony opozycyjnej częściej uważają mężczyźni (37%) niż kobiety (27%). Udział osób wskazujących na Donalda Tuska wzrasta razem z wiekiem respondentów (24% pośród najmłodszych, 38% wśród najstarszych). Byłego przewodniczącego Rady Europejskiej za postać stojącą na czele polskiej opozycji uważa 37% badanych z wyższym wykształceniem i 4 na 10 osób o dochodach wynoszących od 3001 zł do 5000 zł netto. Odpowiedzi takie udzieliło 41% osób z miast liczących od 200 tys. do 499 tys. mieszkańców – komentuje wyniki badania Przemysław Wesołowski, prezes zarządu agencji badawczej SW Research.

Źródło: stefczyk.info/na podst. RP.pl Autor: MS
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij