Kraj

Polskie lwy, wróciły na Cmentarz Orląt Lwowskich. Ważny gest Ukraińców

To bez wątpienia symboliczna chwila w relacjach polsko-ukraińskich. Po latach “zamknięcia” w drewnianych skrzynkach, polskie lwy znowu będą duknie prezentować się na Cmentarzy Orląt Lwowskich. Jak poinformował minister Michał Dworczyk to ważny gest Ukraińców.

– Dziś na Cmentarzu Orląt Lwowskich odsłonięto posągi lwów, strzegących wejścia do symbolicznej dla Polaków nekropolii. Dziękujemy ukraińskim władzom za ten ważny dla 🇵🇱 gest. 🇵🇱🤝🇺🇦 @MorawieckiM @ZelenskyyUa, @Denys_Shmyhal, @AndriySadovyi
Niech żyje Polska, niech żyje Ukraina! – napisał Dworczyk.

Jako pierwszy o powrocie lwów na cmentarz poinformował mer Lwowa Andrij Sadowy.

– W historii między Ukraińcami a Polakami było wiele kart. Groby naszych przodków po obu stronach granicy były świadkami konfliktów i wzajemnych krzywd. I choć są to stare przypadki, często stawały na przeszkodzie wzajemnemu porozumieniu. A nasz wspólny wróg również skutecznie wykorzystał te karty historii. Ta wojna pokazała, kto jest przyjacielem, a kto wrogiem. Niech te lwy na polskim cmentarzu wojskowym we Lwowie, które niegdyś były przedmiotem kontrowersji i zostały zamknięte, będą krokiem w kierunku ostatecznego wzajemnego przebaczenia przeszłych krzywd. Niech żyje Polska! Chwała Ukrainie! – napisał Sadowy na Facebooku.

 

Przypomnijmy, że kamienne monumenty lwów  powróciły przed pomnik chwały na Cmentarz Orląt Lwowskich w grudniu 2015 roku. Przez siedem lat były jednak zakryte.

Źródło: Autor:
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij