Świat

Ukraina zawiesiła negocjacje pokojowe z Rosją

Ukraina zawiesiła negocjacje pokojowe z Rosją. Doradca prezydenta Zełeńskiego Mychajło Podolak poinformował, że stało się tak, bo Rosjanie nie chcą przyjąć do wiadomości, że sytuacja na froncie się zmieniła.

Ukraina i Rosja rozpoczęły negocjacje pokojowe już 28 lutego, cztery dni po niesprowokowanej rosyjskiej agresji. Na razie odbyło się ich pięć rund, z których ostatnia miała miejsce 29 marca. W międzyczasie, 10 marca, ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba spotkał się w Turcji ze swoim rosyjskim odpowiednikiem. Żadne z tych spotkań nie przyniosło konkretnych rezultatów.

Podolak oświadczył, że dalsze negocjacje zostaną zawieszone. Zauważył, że po ostatniej rundzie 29 marca nie nastąpiły żadne istotne zmiany – podczas gdy sytuacja na froncie zmieniła się diametralnie. „Rosja nadal nie może się pozbyć stereotypowego myślenia. Przez 82 dni wojny nie zrozumiała, że sytuacja na Ukrainie jest zupełnie inna, niż wydawało jej się to od samego początku” – stwierdził.

Podolak zauważył, że rosyjskie dyrektywy negocjacyjne nie uległy zmianie. „Oni wciąż nie przestają nas szantażować. Mówią o tym publicznie. Słyszymy (szefa MSZ Siergieja) Ławrowa czy (rzecznika Kremla Dmitrija) Pieskowa, wysuwających żądania wobec Ukrainy, chociaż nie są oni uczestnikami negocjacji” – stwierdził. Zasugerował jednak, że negocjacje zostaną odwieszone, kiedy Rosjanie zmienią swoje nastawienie i zaczną składać bardziej realistyczne propozycje.

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Przywódcy G7 zakpili z nieobecnego Putina

0 0

Putin wyjedzie z Rosji

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij