Kraj

“Róbcie piwo, a nie wojnę”. Wyczyn polskiego pilota podbił serca internautów

“Róbcie piwo, a nie wojnę” – taki komunikat zobaczyli obserwatorzy trajektorii lotów statków powietrznych między Poznaniem a Gorzowem Wielkopolskim. Lot dwuosobowej maszyny Tecnam P2008 JC rozpoczął się na lotnisku Poznań-Ławica o 16:37 i zakończył o 20:33 tego samego dnia.

Wyczyn Polaka został zauważony przez serwis Flighradar24, na którym można śledzić trasy pokonywane przez samoloty w czasie rzeczywistym. Obserwatorzy zauważyli, że trajektoria lotu nie była przypadkowa. Nie wyglądała też na rutynowy lot szkoleniowy z punktu A do punktu B. Jednym słowem – pilot chciał coś przekazać.

“Tymczasem na polskim niebie” – czytamy we wpisie Flighradar24 prezentującym zrzut ekranu zrobiony w trakcie niecodziennego lotu. Wówczas widoczna była tylko pierwsza połowa napisu – czyli apel o… produkcję piwa:

“Wyrysowany” podczas czterogodzinnego lotu podniebny napis “Make beer not war” można przetłumaczyć jako “Róbcie/róbmy piwo, a nie wojnę”. To oczywiście nawiązanie do popularnego w latach 60. sloganu “Make love, not war” (tłum. “Czyń miłość, nie wojnę”) odnoszącego się do zaprzestania działań wojennych w Wietnamie. Podniebną wiadomość poznański pilot zakończył serduszkiem:

Niecodzienny protest przeciwko wojnie w Ukrainie szybko przykuł uwagę redakcji i internautów na całym świecie:

“Czapki z głów przed anonimowym pilotem, który, lecąc z lotniska w Poznaniu dziś popołudniu, przekazał antywojenną wiadomość nad Polską (…). Róbmy piwo, a nie wojnę” – napisał na Twitterze użytkownik Scot Mathieson:

Piloci niewielkich samolotów często decydują się na podobne podniebne akcje, układając trasę w kształcie różnych symboli oraz napisów – często żartobliwych lub prowokacyjnych. Miesiąc wcześniej inny pilot z poznańskiego aeroklubu “wyrysował” na niebie napis o treści “FckPutin” – informuje m.in. Daily Mail:

 

Źródło: Stefczyk.info/na podst. TVP.info/Twitter/Flightradar/Daily Mail/ Autor: KF
Fot. Twitter/Flighradar24

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij