Publicystyka

Ukraińcy wciąż wściekli na jury Eurowizji. “Wstyd. Wybaczcie nam Polacy”

Nie milkną echa decyzji ukraińskiego jury podczas konkursu Eurowizji. Na Ukrainie sprawa jest do tego stopnia głośna, że głos zabrali nawet politycy i dyplomaci. Swoje oburzenie wyraził m.in ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca oraz Rada Najwyższa Ukrainy. Jednak największe oburzenie panuje w internecie. Użytkownicy sieci, nie zostawiają na swoich jurorach suchej nitki.

“Hańba!!!! Jak można było tak hańbić Ukrainę i pluć Polakom w twarz w naszym imieniu??? Naprawdę, jesteście tacy tępi i bezmózdzy? Czy my o czymś nie wiemy?! Wstyd”,  “Jaki wstyd, jestem zdumiona. Tak bardzo nam pomagali od początku wojny.”, Opłaceni prowokatorzy. Hańba. Wybacznie nam bliscy Polacy! Oni, nasz cały naród wystawili.” – to tylko niektóre komentarzektóre zebrał jeden z użytkowników Twittera. W sieci jest ich oczywiście znacznie więcej.

Te opinie i to wzburzenie po konkursie pokazują jedną rzecz. Zdaje się, że Ukraińcy, nie tylko pojedyncze osoby, ale niemal cały naród, faktycznie zaczęli patrzeć na Polskę i Polaków jak na osoby im bliskie. To nie wygląda, jak krótkotrwały zachwyt wynikający z naszej pomocy, ale stały trend na Ukrainie.

Uwagę na to zwrócił m.in. Krzysztof Wojczal, ceniony specjalista od geopolityki.

– Eurowizja. Sprawa zrobiła się społ-polityczna. 12 pkt dla 🇵🇱od publiki 🇺🇦i 0 pkt od jury wywołało wściekłość/wstyd wśród samych Ukraińców. Dwa wnioski. 1) To objaw wdzięczności-a nie jej braku. 2) Jeśli społ. ukr. linczuje jury, to znaczy, że stosunek do🇵🇱staje się paliwem polit. Innymi słowy, Polacy i ich postawa stały się dla społeczeństwa 🇺🇦kwestią bardzo istotną. Wizerunkową oraz honorową. Ukraińcy czują, że mają dług wdzięczności. Wszelkie polityczne postawy anty- 🇵🇱będą niepożądane na samej Ukrainie, co będzie miało wpływ na politykę. Eurowizja to akurat – jeśli chodzi o konkursy muzyczne – dobry miernik nastrojów społeczno-politycznych. Impreza zawsze cechowała się dość specyficzną metodą przyznawania punktów i oceny, a poziom artystyczny – każdy zapewne ma własne zdanie na jego temat 🙂 – czytamy w jego komentarzu na Twitterze.

Rzeczywistość polityczna wokół nas zmieniła się diametralnie i pod żadnym pozorem nie możemy zaprzepaścić tego zbliżenia dwóch bratnich narodów.

Źródło: Autor: pf
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij