Świat

Rosyjscy taksówkarze będą inwigilować klientów

Rosyjski rząd chce, aby taksówkarze donosili na swoich klientów służbom. Projekt odpowiedniej ustawy trafił już do Dumy Państwowej.

Według nowej ustawy firmy przewozowe będą zobowiązane do przekazywania informacji o klientach Federalnej Służbie Bezpieczeństwa (FSB). Yandex.Taxi, największa firma przewozowa w Rosji, już w lutym została zobowiązana do gromadzenia i przechowywania danych pasażerów, oraz udostępniania ich służbą gdy o to „poproszą”. Po wejściu w życie tej ustawy wszystkie pozostałe też będą do tego zobowiązane.

Rosyjscy obrońcy praw człowieka tłumaczą, że wielu klientów zamawia w Rosji taksówki przy pomocy aplikacji telefonicznych. Dzięki tej ustawie rosyjskie służby nie tylko zdobędą wrażliwe dane użytkowników tych aplikacji, ale także będą mogły dowiedzieć się, gdzie i kiedy jeździli taksówkami, co ułatwi im inwigilację „wrogów ludu”.

Rosyjscy aktywiści już wcześniej alarmowali, że rosnąca liczba kamer, systemy rozpoznawania twarzy, monitoring firm taksówkarskich i aplikacje usług państwowych są wykorzystywane przez służby do pozaprawnej inwigilacji Rosjan.

Źródło: Stefczyk.info na podst. TVP Info Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij