Kraj

Jaki Kościół przetrwał pandemię?

O skutkach pandemii dla Kościoła i sposobach ich przezwyciężania rozmawiali uczestnicy 148. zebrania plenarnego Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Dębowcu – poinformował rzecznik prasowy Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych o. Jan Maria Szewek.

“Kościół po pandemii” był głównym tematem 148. zebrania plenarnego Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich, które w dniach 10-11 maja odbyło się przy Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu koło Jasła – czytamy w komunikacie przekazanym PAP.

Na zaproszenie zakonników do Dębowca przyjechał socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Krzysztof Koseła. Na podstawie badań mówił o czynnikach, które obecnie wpływają na wiarę Polaków. Wśród nich wyliczył: sekularyzację, uzależnienie od internetu, spadek zaufania wobec instytucji religijnych, przemiany w życiu rodzinnym. Zauważył także, iż od 2019 roku obserwowana jest gwałtowna i nie notowana wcześniej zmiana postaw i zachowań religijnych Polaków, szczególnie najmłodszego pokolenia.

Zdaniem prof. Koseły najbardziej niepokojącym zjawiskiem jest narastający stopień niewiary u ludzi młodych, a szczególnie młodych kobiet urodzonych po roku 1997 r. Jak zastrzegł socjolog, Kościół musi na nowo podjąć próbę przyciągania młodych poprzez rówieśnicze środowisko wiary i organizowanie spotkań młodzieży.

Redaktor naczelny tygodnika “Idziemy” ks. Henryk Zieliński wygłosił referat pt. “Chrześcijaństwo w czasach zamętu – szczególne zadania zakonów męskich w kontekście aktualnych wyzwań i gwałtownej laicyzacji Polaków”.

Jego zdaniem konieczne są m.in.: przywrócenie tożsamości kapłańskiej i zakonnej; przywrócenie godności rodzinie i małżeństwu; dbanie nie o liczbę zakonników, ale o ich jakość; wyraźne, wręcz heroiczne dawanie świadectwa życia według rad ewangelicznych; wyjście do ludzi w pokorze i uniżeniu; bycie dyspozycyjnym i otwartym; unikanie działań pozorowanych; wykorzystanie dynamizmu mężczyzn; nie legitymizowanie wątpliwych autorytetów; dobre celebrowanie sakramentów i sakramentaliów; obecność na cyfrowym kontynencie; krzewienie zdrowej pobożności maryjnej czy prowadzenie pielgrzymek i miejsc pielgrzymkowych.

Z kolei salezjanin z Universitá Pontificia Salesiana z Rzymu, ks. prof. Zbigniew Formella mówił, że skutkiem pandemii wśród ludzi było zmęczenie, nuda, strach, zdezorientowanie, samotność, zamkniecie się, brak inicjatywy, postawa wypalenia, niedobre przyzwyczajenia i uzależnienia. Te zjawiska obserwowano także wśród duchownych, co potwierdzają prowadzone badania.

Wyjaśnił, że dla przezwyciężenia tych skutków pandemii powinny być wprowadzane różnego rodzaju środki formacyjne: dialog, rozmowa, dzielenie się, wsłuchiwanie się, bycie uważnym na zachowania innych, wspólne inicjatywy, pobieranie informacji z właściwych źródeł, weryfikacja wspólnotowa i posiadanie konkretnych zajęć.

Konferencja Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce (KWPZM) została powołana do istnienia przez przełożonych wyższych w grudniu 1948 r. i zatwierdzona dekretem Kongregacji dla Zakonów 30 listopada 1963 r. Aktualnie w skład KWPZM wchodzi 59 męskich rodzin zakonnych.

Cele i formy działania KWPZM to: wspieranie współpracy między instytutami zakonnymi, współpraca z Konferencją Episkopatu Polski, współpraca z innymi konferencjami wyższych przełożonych w Polsce i Europie oraz promowanie wiedzy na temat życia konsekrowanego.

Źródło: (PAP) Autor: Iwona Żurek
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij