Świat

Chińska telewizja pokazała szokujące nagranie z rosyjskim czołgiem

Ukraińcy śmieją się, że ich nowym sportem narodowym jest rzut wieżą od rosyjskiego czołgu. Chińska telewizja być może pokazała rekordzistę.

Charakterystycznym elementem nagrań i zdjęć z wojny na Ukrainie są zdjęcia rosyjskich czołgów z oderwanymi wieżami, często leżącymi w znacznej odległości od reszty pojazdu. Powodem ich urywania jest ich konstrukcja. W zachodnich czołgach, takich jak chociażby Abrams, amunicja znajduje się w opancerzonym magazynie, i załoga ma dużą szansę na przeżycie jej eksplozji. Czołgi T-72 i pochodne są jednak wyposażone w system automatycznego ładowania, przez co amunicja jest umieszczona w samej wieży. Jej trafienie i eksplozja sprawiają więc, że wieża jest urywana i wyrzucana na dużą odległość. Szczególnie często dzieje się tak, gdy rosyjski czołg jest zniszczony przez broń atakującą od góry, jak ręczne wyrzutnie przeciwpancerne Javelin lub Spike.

Chińskiej telewizji Phoenix udało się przypadkiem zarejestrować to zjawisko. Na ich nagraniu, które wykonano 6 maja, widać eksplozję jadącego po drodze czołgu, prawdopodobnie T-72B3. Widać na nim, jak jego wieża czołgu zostaje wyrzucona na ogromną wysokość. Internauci obliczyli, że poleciała na ok. 102 metry. Wieża od T-72 waży ok. 12 ton, co daje pojęcie o sile eksplozji.

Samo zarejestrowanie takiej eksplozji byłoby już niewątpliwie ciekawe, gdyż zazwyczaj widzimy tylko jej efekty. Analitycy podkreślają jednak, że dużo ciekawsze w tym wypadku jest miejsce, w którym je wykonano. Według informacji od samych chińskich dziennikarzy i rozmieszczenia rosyjskich i ukraińskich sił analitycy ustalili, że stało się to w Nowoazowsku. To miasto na terytorium kontrolowanej przez Rosjan Donieckiej Republiki Ludowej, oddalone o ok. 100 kilometrów od linii frontu. Na razie nie wiadomo w jaki sposób Ukraińcy zniszczyli ten czołg, ale sam fakt jego zniszczenia pokazał, że mają możliwość kąsania orków nawet na terytorium, na którym powinni się czuć bezpiecznie.

Źródło: Stefczyk.info na podst. The Drive Autor: WM
Fot. Screen z Youtube

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij