Gospodarka

Ta firma miała pokonać Teslę. Dzisiaj grozi jej bankructwo

Jeszcze niedawno wiele osób uważało, że kalifornijski startup Rivian, który chciał produkować samochody elektryczne, ma szansę na powtórzenie sukcesu Tesli. Dzisiaj wszystko wskazuje, że coraz bardziej zbliża się do bankructwa.

Rivian powstał w 2009 roku. Pod koniec 2021 roku zaczęli dostarczać klientom swój pierwszy pojazd, elektryczny pickup R1T. W planach mieli też oparty o to samo podwozie SUV R1S. Chcieli także zbudować w USA sieć szybkich ładowarek. Firma pozyskała licznych inwestorów, w tym Amazona, dla którego mieli zaprojektować elektryczne furgonetki dostawcze.

W listopadzie Rivian zdecydował się wejść na giełdę. Ich akcje kosztowały w szczie po 178,47 dolarów za sztukę. Duże ich paczki kupiły Amazon i Ford. Wielu analityków i mediów uważało, że kalifornijski producent ma szansę powtórzyć sukces Tesli, która niemal zmonopolizowała rynek EV w USA, gdzie produkują osiem na dziesięć sprzedanych pojazdów elektrycznych.

Wygląda jednak na to, że to już przeszłość. W poniedziałek cena ich akcji spadła o kolejne 18,72%, i aż o 87% od ceny w szczycie, obecnie są warte zaledwie 23 dolary 40 centów. Firma zgłosiła, że w trzech ostatnich miesiącach 2021 roku stracili 2,5 miliona dolarów. Poinformowali także, że w tym roku wyprodukują 25 tysięcy samochodów – o połowę mniej, niż wcześniej obiecywali.

W marcu firma poinformowała, że ich kiepskie wyniki finansowe są związane ze zwiększaniem możliwości produkcyjnych, problemami z dostawami podzespołów i materiałów, szalejącą inflacją i chęcią utrzymania niskich cen dla klientów. Przyznali, że w takich warunkach nie spodziewają się w tym roku zysków. Amazon przyznał pod koniec kwietnia, że na tej inwestycji stracili 7,6 miliarda dolarów. Jak donoszą media to jeszcze nie koniec ich kłopotów. Ford ma planować sprzedanie 8 milionów ich akcji, a bank JBMorgan Chase sprzedaje pakiet 13-15 milionów. To może odstraszyć od firmy kolejnych inwestorów.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Daily Caller Autor: WM
Fot. Rivian, CC BY-SA 4.0

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij