Gospodarka

Czy w Polsce może zabraknąć leków?

Według krajowych producentów farmaceutycznych, bezpieczeństwo lekowe w Polsce jest dziś zapewnione, co jednak nie oznacza, że sytuacja jest w pełni stabilna – pisze w poniedziałek “Nasz Dziennik.

Mimo że Polska przekazała Ukrainie gigantyczną ilość leków to nie powinno ich za braknąć polskim pacjentom – podkreśla “Nasz Dziennik” przypominając zapewnienia Ministerstwa Zdrowia. Przypomina też, że od początku wojny, z Polski na Ukrainę tylko za pośrednictwem Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych trafiły leki za 16 mln zł.

“Na chwilę obecną braków leków nie ma. Jednak sytuacja jest dynamiczna i nikt nie wie, co się wydarzy. Zwłaszcza, że w Chinach znów z powodu COVID-19 zaczął się lockdown, a stamtąd głównie, jak wszystkie inne kraje, kupujemy substancje do produkcji leków” – zauważył prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego Krzysztof Kopeć. Zwrócił też uwagę na szacunki i zapowiedzi o tym, że do Polski może przybyć kilka milionów uchodźców, a wśród nich osoby przewlekle chore, które będą potrzebowały leków.

“Jest wiele terapii, których nie wolno przerywać, ponieważ grozi to pogorszeniem się stanu zdrowia, a nawet śmiercią” – zaznaczył Kopeć. Dodał, że w związku z tym, krajowi producenci leków na bieżąco starają się zwiększać zapasy medykamentów.

W jego ocenie, zasadniczym problemem jest brak szczegółowych danych dotyczących konkretnego zapotrzebowania. “Nie wiemy dokładnie, których leków będzie potrzeba najwięcej. Staramy się zwiększać zapasy, ale nie da się tego zrobić W przypadku wszystkich produktów. Chcielibyśmy wspólnie z resortem zdrowia przygotować takie prognozy” – zaznaczył Krzysztof Kopeć.

Według niego, wojna na Ukrainie, a wcześniej pandemia udowodniły, że produkcję leków i substancji do ich wytwarzania musimy lokować w Polsce i w Europ1e, a nie tylko w Azji. Tak robią dziś inne kraje UE poprzez uruchamianie programów wsparcia dla rozwoju tej branży u siebie – podsumował Kopeć w “Naszym Dzienniku”.

 

Źródło: PAP Autor: Mieczysław Rudy
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Przywódcy G7 zakpili z nieobecnego Putina

0 0

Putin wyjedzie z Rosji

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij