Gospodarka

Czy świat czeka klęska głodu? Rosjanie blokują eksport ukraińskiej żywności

Na spotkaniu Rady Bezpieczeństwa ONZ USA oskarżyły Rosję o to, że swoją agresją na Ukrainie powoduje globalny kryzys żywnościowy. Zastępca sekretarza stanu Wendy Sherman ujawniła, że Rosjanie blokują ukraińskie statki z żywnością.

Sherman ujawniła, że Rosjanie zablokowali ponad 90 cywilnych statków w rejonie Morza Czarnego, a co najmniej trzy z nich zostały przez nich zaatakowane. Wiele z nich transportowało żywność na światowe rynki. „Rosyjska marynarka blokuje dostęp do ukraińskich portów, zasadniczo odcinając eksport zbóż. Mają powstrzymywać ok. 94 statków z żywnością na światowe rynki przed dotarciem na Morze Śródziemne” – powiedziała podkreślając, że efekty takich działań będą odczuwalne na całym świecie.

Premier Ukrainy Denys Szmyhala zapewnił, że jego państwo posiada zapasy żywności na kilka lat. Dodał też, że rząd kupuje od ukraińskich producentów żywności ponad 10 podstawowych typów artykułów żywnościowych i rozdaje je za darmo w przyfrontowych miastach. Dodał, że to nie tylko pomoc humanitarna dla ich mieszkańców, ale także sposób na wsparcie lokalnych producentów.

Problem jest jednak bardzo poważny. Ukraina jest jednym z największych i najważniejszych eksporterów żywności na świecie, a ograniczenie eksportu z powodu wojny wpłynie na drastyczny wzrost cen. W wielu państwach może też spowodować klęski głodu. Na przykład Liban importuje aż 80% pszenicy z Ukrainy, duże ilości pszenicy i oleju słonecznikowego sprowadza też Egipt. Ukraina zaspokaja 40% zapotrzebowania na pszenicę Libii i 27% zapotrzebowania Jemenu. Trudna może też być sytuacja w północno-zachodniej Syrii, która sprowadza pszenicę i mąkę z Turcji – 90% tureckiej pszenicy jest importowane z Ukrainy.

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP, Ukrinform Autor: WM
Fot. Дмитрий Ванькевич CC BY-SA 3.0

Polecane artykuły

0 0

Przywódcy G7 zakpili z nieobecnego Putina

0 0

Putin wyjedzie z Rosji

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij