Rozrywka

Kompromitacja lubelskich urzędników. Pomylili Ukrainę z Górnym Śląskiem

Władze Lublina postanowiły wczoraj wyrazić solidarność z Ukrainą podświetlając miejskie budynki w ich barwy narodowe. Na jednym z nich wyświetlono je jednak do góry nogami.

Kolory złoty i niebieski mają głęboki związek z ukraińską kulturą, sięgający jeszcze czasów pogańskich. Używały ich też ukraińskie milicje walczące pod Grunwaldem. Podczas Wiosny Ludów złoto-niebieskich barw zaczęli używać zwolennicy niepodległości Ukrainy. W czasach sowieckiej okupacji używanie jej było zabronione. Ukraina przyjęła tę flagę oficjalnie w 1992 roku, po odzyskaniu niepodległości od Rosji. Najczęściej spotyka się interpretację, że błękit flagi symbolizuje niebo lub pokój, a złoto symbolizuje zboże, a tym samym żyzną ukraińską ziemię.

W związku z rosyjską agresją władze Lublina zdecydowały, że dla okazania solidarności z Ukrainą część budynków zostanie rozświetlona ukraińskimi barwami narodowymi. Zmieniono m.in. iluminacje przy Placu Litewskim, Wieży Trynitarskiej czy Areny Lublin. Władze miasta przypomniały o licznej ukraińskiej diasporze która je zamieszkuje i 3 tysiącach ukraińskich studentów uczących się na lubelskich uczelniach. „W ten symboliczny sposób, chcemy wyrazić wsparcie naszym sąsiadom. W obliczu agresji Rosji wobec Ukrainy nie możemy pozostać obojętni” – powiedział prezydent Lublina Krzysztof Żuk – „Liczę na to, że zarówno Polska, jak i Unia Europejska oraz NATO podejmą zdecydowane kroki wobec państwa, które otwarcie i brutalnie łamie prawo międzynarodowe. Pamiętajmy o naszych przyjaciołach w Ukrainie i mieszkających w Lublinie obywatelach Ukrainy”.

Jednak nie wszędzie iluminacja się udała. Jak informuje portal Lublin 112 fasada Centrum Spotkań Kultur została bowiem rozświetlona w barwy żółto-niebieskie a nie niebiesko-żółte. Jak zauważa portal władze CSK w ten sposób wyświetliły flagę Górnego Śląska.

Jeden z czytelników portalu przekazał mu treść skargi, którą złożył w związku z tym incydentem. „Jako instytucja o międzynarodowym zasięgu przyłączyliście się Państwo do akcji wsparcia Ukrainy poprzez wyświetlanie flagi w barwach narodowych Ukrainy na ww. budynku. Niestety rażące niekompetencje osoby zatrudnionej w Państwa instytucji odpowiedzialnej za wyświetlenie prostych barw, niebiesko-żółtych przerasta możliwości, umiejętności i wiedzę pracownika takiej instytucji jak Centrum Spotkań Kultur” – cytuje jego skargę portal – „Moim zdaniem osoba, która pracuje w takiej instytucji powinna oprócz podstawowej wiedzy, jak wyglądają flagi naszych sąsiadów, potrafić bez większych trudności skorzystać z wyszukiwarki internetowej i na podstawie zdobytej wiedzy (skoro sama jej nie posiada) określić ich poprawność układu”.

Także dziennikarze wysłali w tej sprawie zapytanie do Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie. Dzisiaj otrzymali odpowiedź, że sytuacja była chwilowa i barwy wyświetlane na fasadzie budynku szybko zmieniono na właściwe.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Lublin112 Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Przywódcy G7 zakpili z nieobecnego Putina

0 0

Putin wyjedzie z Rosji

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij