Kraj

“Tym razem dawkę trucizny dobiorą prawidłowo”. Córka Giertycha i kilku parlamentarzystów ofiarami cyberataku?

W ostatnich dniach w mediach społecznościowych pojawiło się wiele wpisów sugerujących, iż mamy do czynienia z kolejną odsłoną cyberataku określanego przez ekspertów jako tzw. spoofing. Pod tą nazwą kryje się atak na systemy teleinformatyczne (często smartfony) polegający na podszywaniu się pod inny element systemu informatycznego. Tym razem ofiarami przestępczego procederu była m.in. córka Romana Giertycha, prof. Marcin Matczak, a także posłanki Hanna Gill-Piątek i Paulina Matysiak. Wszyscy mieli odebrać telefony podszywające się pod ich znajomych lub CBA, w których otrzymywali groźby albo byli informowani o rzekomej śmierci swoich bliskich.

Jedną z pierwszych osób, która poinformowała o otrzymaniu anonimowych pogróżek był poseł PSL Paweł Szramka. Polityk ludowców miał odebrać telefon dzwoniący z numeru należącego do Pauliny Matysiak (Lewica). Podobny manewr został również wykonany w drugą stronę, parlamentarzystka Lewicy miała otrzymać groźby śmierci za popieranie szczepień przeciwko Covid-19.

Z podobnym atakiem spotkali się także politycy Polski 2050, Szymon Hołownia i Hanna Gill-Piątek. Posłanka poinformowała, iż w czwartek wieczorem otrzymała połączenie dzwoniące z numeru lidera jej partii, gdzie automat zaczął jej przedstawiać mieszankę obelg oraz gróźb śmierci. Chwilę później były kandydat na prezydenta miał otrzymać od parlamentarzystki telefon, w którym również musiał zmierzyć z groźbami pod swoim adresem.

Ofiarami całego procederu nie są jednak tylko politycy. Podobne zdarzenia opisywali także Marcin Matczak oraz Maria Giertych. Pierwszy odebrał telefon od numeru podszywającego się pod infolinię CBA, gdzie został poinformowany o rzekomej śmierci swojego syna. Z kolei Maria Giertych opisała rozmowę, w której ktoś podszył się pod kancelarię mec. Dubois:

– Pół godziny temu otrzymałam telefon z groźbami śmierci jeśli „powiemy jeszcze choćby słowo o Pegasusie”. Numer telefonu podszywał się pod kancelarię mec. Dubois – przyjaciela mojego taty. To naprawdę straszne co się dzieje… – napisała córka Romana Giertycha. – Ktoś metalicznym, komputerowo zmienionym głosem odczytał, że tym razem dawkę trucizny dobiorą prawidłowo.

Dodajmy, że prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie podszywania się od grudnia 2021 roku pod użytkowników ustalonych numerów telefonów oraz wykonywania połączeń głosowych zawiadamiających o fałszywych zdarzeniach. Śledztwo dotyczy m.in. podszywania się pod numery telefonów m.in. żony senatora KO Krzysztofa Brejzy oraz córki mecenasa Romana Giertycha.
Według Marcina Sadusia, rzecznika Prokuratury Regionalnej w Warszawie, “uzyskany dotychczas materiał dowodowy wskazuje, że tzw. ataki spoofingowe zostały przeprowadzone z wykorzystaniem infrastruktury teleinformatycznej znajdującej się poza granicami Polski, w tym także na terytorium Białorusi”.

 

Źródło: Stefczyk.info na podst. Interia Autor: JD
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij