Publicystyka

Władimir Putin wzorem męskości… a przynajmniej tak uważa “Gazeta Wyborcza”

Na łamach magazynu reporterów “Gazety Wyborczej” ukazał się wywiad z socjolog dr hab. Katarzyną Wojnicą, która podzieliła się dość nietypową opinią. Otóż według rozmówczyni redakcji Agory Władimir Putin… jest niedoścignionym wzorem męskości.

Kryzys męskości? Nie istnieje. Po prostu większość mężczyzn chciałaby być Putinem, a nie może”  – możemy przeczytać w tytule materiału “Gazety Wyborczej”.

Dr hab. Katarzyna Wojnica rozmowę z “GW” traktuje jako odpowiedź na niedawny raport Michała Gulczyńskiego pt. “Przemilczane nierówności”, która traktuje o problemach mężczyzn. Zdaniem socjolog tematyką tą od wielu lat zajmuje się Komisja Europejska, z którą współpracuje od blisko 10 lat.

Proszę mi wierzyć, że to nie jest temat tabu i nie trzeba tam szeptać po korytarzach, że niektórzy mężczyźni w społeczeństwach borykają się z problemami. Tylko że do rozwiązywania ich problemów nie można podchodzić tak, jak podchodzi pan Gulczyński – w stylu, że to wynik jakiegoś konfliktu „kobiety przeciw mężczyznom” – przekonuje kobieta.

W pewnym momencie rozmówczyni “GW” zaczyna dywagować nt. wzorca męskości. Według niej nie ma jednego modelu i zależy on od wielu warunków – m.in. sytuacji życiowej, czy miejsca zamieszkania. Kobieta w pewnym momencie wypowiada się nt. teorii o męskości hegemonicznej, która ma być tą “tradycyjną i patriarchalną”, z którą wiążą się takie cechy jak “wielka władza, siła, heteroseksualność, pieniądze, czy autorytet. Jest to wzór niemożliwy do osiągnięcia prawie dla żadnego mężczyzny, choć to on ma pobudzać wyobrażenia i trendy myślenia u większości facetów. Istnieje jednak ktoś, kto jej zdaniem idealnie wpasuje się do takiego modelu. Jest nim obecnym przywódca Rosji.

Większość mężczyzn chciałaby się znaleźć w tej grupie. Tylko że nie mogą – bo nie wszyscy są Władimirem Putinem, który dzierży władzę nad jakąś częścią świata. Sytuują się więc na innych poziomach – twierdzi socjolog – Tylko że Putinem ci mężczyźni na pewno nie będą. Ale zamiast dekonstruować wzór, do którego nie mają szans nigdy w życiu się dostać, to go popierają, mając pretensje do całego świata, że ich na tej górze nie ma – mówi w dalszej części wywiadu.

Źródło: Stefczyk.info na podst. niezależna Autor: JD
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij