Kraj

Będzie powrót do nauki zdalnej? Niedzielski: „być może decyzje podejmiemy z dnia na dzień”

Od kilku dni notujemy wzrost zachorować. Jak na razie rząd nie wprowadza zmian w trybie nauki. Jednak jak poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski, jeżeli osiągniemy krytyczny próg, to decyzja w tej sprawie może zostać podjęta z dnia na dzień.

O możliwość przejścia na naukę zdalną, minister Niedzielski pytany był przez dziennikarzy podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Poznaniu. Szef MZ przekazał, że przez weekend konsultował się z ministrem Czarnkiem i przyznał, że widzą dynamikę sytuacji. „To znaczy zarówno po stronie pana ministra, i po mojej stronie, jest takie przekonanie, że jeżeli osiągniemy taki krytyczny próg – a my po prostu obserwujemy liczbę ognisk i ich liczebność w szkołach, która bardzo dynamicznie rośnie, to być może taką decyzje podejmiemy z dnia na dzień” – oświadczył minister.

Aktualnie w razie stwierdzenia zakażenia COVID-19 u uczniów, wychowanków lub pracowników placówki oświatowej dyrektor szkoły lub przedszkola za zgodą organu prowadzącego i po uzyskaniu pozytywnej opinii właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego może zawiesić zajęcia stacjonarne na czas oznaczony i przejść na nauczanie z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Zawieszenie zajęć może dotyczyć grupy, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego, a także całej szkoły lub placówki, w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć.

Z kolei minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, w poniedziałek w Programie I Polskiego Radia mówił, że resort będzie chciał utrzymać nauczanie stacjonarne w szkołach. Dodał, że „omikron rzeczywiście atakuje”, ale – jak zwrócił uwagę – obecnie dzieci z siedmiu województw mają ferie, a „zatem kontakt, ruch okołoszkolny i możliwość transmisji koronawirusa w tamtych województwach są zredukowane do minimum”.

Czarnek przyznał również, że resort „obserwuje sytuację z dnia na dzień i z godziny na godzinę”. Zaznaczył, że „jeśli by się działo coś absolutnie dramatycznego, to będziemy podejmować szybko decyzje w wariantach, które ma na stole”. Zdaniem ministra takich wariantów jest kilka.

Źródło: stefczyk.info/na podst.PAP Autor: MS
Fot. PAP

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij