Kraj

Kwrantanna: od wtorku zacznie obowiązywać ważna zmiana

We wtorek zacznie obowiązywać ważna zmiana w systemie kwarantanny. Jej długość zostanie skrócona.

Rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że według nowych zasad większość osób kierowanych na kwarantannę będzie ją odbywać w skróconej formie, trwającej siedem dni zamiast dotychczasowych dziesięciu. W niektórych przypadkach, np. zachorowania domownika, okres ten może jednak być dłuższy.

Andrusiewicz poinformował, że odpowiednie rozporządzenie zostanie opublikowane w poniedziałek i wejdzie w życie we wtorek. To jednodniowe przesunięcie wynika z konieczności ostatnich zmian w systemie informatycznym obsługującym zdarzenia epidemiczne. Skrócona kwarantanna obejmie osoby kierowane na nią od poniedziałku.

MZ uzasadnia skrócenie kwarantanny ewolucją wirusa. Są na nią bowiem kierowane osoby u których nie zdiagnozowano koronawirusa ale mogły mieć kontakt z osobą zakażoną. MZ zauważa, że zarówno w wypadku Delty jak i Omikronu objawy choroby pojawiają się znacznie szybciej niż w poprzednich wariantach, a po tygodniu bez objawów ryzyko rozwinięcia się choroby jest minimalne.

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij