Gospodarka

Saudyjczycy wyprą rosyjską ropę z Polski

Agencja Reuters obliczyła, że saudyjska ropa może stanowić za jakiś czas 2/3 ropy konsumowanej w Polsce. Stracą na tym Rosjanie.

Agencja obliczyła, że rafineria w Gdański przerabia dziennie 210 tysięcy baryłek ropy a rafineria w Płocku 270 tysięcy. Nowy kontrakt z Saudi Aramco na dostawy ropy przewiduje wolumen 200-337 tysięcy baryłek ropy dziennie, co oznacza zwiększenie dotychczasowych dostaw od trzech do pięciu razy. Saudyjska ropa będzie zaspokajać od połowy do 70% polskiego zapotrzebowania na ten surowiec.

Obecnie do Polski przez Terminal Naftowy w Gdańsku trafia ok. 90 tysięcy baryłek dziennie. Dla porównania drogą morską z Rosji dostarczane jest codziennie 142 tys. baryłek. Jednocześnie maleje jednak ilość sprowadzanej do Polski rosyjskiej ropy z rurociągu Przyjaźń. W połowie 2020 było to ok. pół miliona baryłek dziennie, w styczniu zeszłego roku 220 tysięcy, a według danych Eikon w styczniu obecnego roku będzie to tylko 120 tysięcy baryłek.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Biznes Alert Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij