Gospodarka

Mają gdzieś globalne ocieplenie. Chiny wyprodukowały rekordowe ilości węgla

Rząd Chin ujawnił, że w zeszłym roku wyprodukowano w tym kraju rekordową ilość węgla. Eksperci podejrzewają, że w 2022 jego produkcja jeszcze wzrośnie.

Według danych opublikowanych przez chińskie Narodowe Biuro Statystyczne w zeszłym roku wyprodukowano w tym kraju 4,07 miliarda ton węgla. To o 4,7% więcej niż w 2020. Wzrósł także import tego surowca, osiągnął najwyższy poziom od 2013 roku.

Jak zauważa CNN Buisness zwiększone wydobycie i import węgla miały związek z kryzysem energetycznym, który dopadł ten kraj w zeszłym roku. Chiny to największy producent i konsument węgla na świecie, a także największy emiter gazów cieplarnianych. We wrześniu 2020 prezydent Xi Jinping zapowiedział jednak, że do 2060 roku staną się neutralne klimatycznie, a na początku zeszłego roku zamknięto w tym celu setki kopalni.

To spowodowało z kolei problemy z dostawami energii elektrycznej, na którą zapotrzebowanie w wstającym z pandemicznego kryzysu państwie było duże. Spadek dostępności węgla spowodował liczne braki prądu, a fabryki były zmuszone do obniżenia produkcji. Jesienią Chińczycy zdecydowali się na zwiększenie wydobycia w kopalniach. Opublikowane statystyki pokazują, że tylko w grudniu 2021 wydobycie wzrosło aż o 7% w porównaniu z 2020 i osiągnęło rekordowe 385 milionów ton.

Xi nie zapowiada już tak radykalnych planów jak wcześniej. W poniedziałek powiedział, że neutralności węglowej nie da się osiągnąć w jedną noc i Chiny będą do niej dochodzić stopniowo, poprzez szukanie nowych, pewnych źródeł energii.  Na razie nic nie zapowiada, żeby ten rok miał okazać się inny. Li Yunqing, urzędnik w Narodowej Komisji Rozwoju i Reform powiedział we wtorek na konferencji prasowej, że Chiny spodziewają się, że zużycie energii elektrycznej w 2022 nadal będzie gwałtownie rosło. W 2021 wzrosło aż o 10,3% w porównaniu z 2020 a ceny używanego w elektrowniach węgla termicznego szybko rosną.

Analitycy z dużego banku inwestycyjnego Guotai Junan także spodziewają się, że zapotrzebowanie na węgiel będzie w tym roku duże, bo Chiny chcą ustabilizować swój wzrost gospodarczy a prąd z elektrowni węglowych jest dla tego planu kluczowy. Chińscy komuniści otwarcie twierdzą, że będzie to dla nich priorytet i zrobią wszystko, aby im się to udało.
W tym tygodniu rząd Chin ujawnił, że ich PKB wzrosło o 8,1% w zeszłym roku, więcej niż się spodziewali. Przyrost PKB zmalał jednak do połowy tej wartości w ostatnim kwartale 2021 i zdaniem niektórych ekonomistów szybko nie przyspieszy. Komuniści twierdzą, że w tym roku priorytetem będą dla nich inwestycje w infrastrukturę, co powinno znowu go przyspieszyć, ale takie projekty wymagają dużo paliw kopalnych, w tym węgla.

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAPCNN Buisness Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij